آخرین و جدیدترین اخبار فرهنگی و هنری

توضیحات دبیر جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان درباره یک عکس جنجالی

توضیحات دبیر جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان درباره یک عکس جنجالی

دبیر سی و چهارمین جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان، در واکنش به انتشار عکسی در حاشیه این رویداد سینمایی در اصفهان، تاکید کرد بهبود زندگی کودکان کار، مربوط به مدیریت شهری است و با این‌حال، جشنواره کوشیده است فرصتی برابر را برای دسترسی همه کودکان به برنامه‌های هنری، فراهم کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، علیرضا تابش، دبیر سی و چهارمین جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان، در یادداشتی، به انتشار عکسی از کودکان کار در حاشیه برگزاری این رویداد سینمایی در اصفهان، واکنش نشان داد.

در این یادداشت آمده است:

«از دیروز عکسی از خانم آزاده عزیزیان منتشر و در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شده که ۲ کودک کار، پشت به لنز دوربین و رو به سمت قطار شادی جشنواره -که شهرداری در سطح شهر و مناطق کم برخوردار راه انداخته- ایستاده‌اند و دارند بچه‌های دیگر را تماشا می‌کنند.
اگر فرض را بر این قرار بدهیم که برنامه‌های شهرداری اصفهان برنامه جنبی جشنواره فیلم کودک بوده، باز این عکس نشان می‌دهد برنامه‌های جنبی جشنواره، به جاهای درستی از شهر اصفهان رفته است.
حالا اصل ماجرا چیست؟
از دوره سی و یکم جشنواره فیلم کودک تا حالا، رویکرد جشنواره در شهر اصفهان این بوده که «جشنواره‌ای برای همه کودکان» باشد، به همین دلیل این اقدامات در مسیر رویکرد «جشنواره برای همه کودکان» انجام شده:
یک: امسال برای چهارمین دوره، ۴ فیلم از فیلم‌های جشنواره برای افراد دارای معلولیت از جمله ناشنوایان و نابینایان مناسب سازی شد و در سانس‌های ویژه برای آنها پخش شد.
دو: هر روز کانتینر نمایش فیلم در مناطق کم‌تر برخوردار اصفهان، فیلم‌های ویدئویی جشنواره را در روزهای برگزاری جشنواره پخش کردند. حتی در دوره سی و دوم جشنواره، جز مناطق کم برخوردار اصفهان، به بیش از ۱۳۰ شهر محروم کشور، سینما سیار جشنواره فیلم کودک سفر کرد و برای بچه‌ها در ایام جشنواره فیلم کودک نمایش داد.
سه: مانند دو دوره گذشته، ویژه برنامه و پخش فیلم برای کودکان بیمار بستری در بیمارستان کودکان حضرت امام حسین (ع) اصفهان برنامه‌ریزی و هر روز اجرا شد.
چهار: ویژه برنامه آینده‌سازان کوچک، برنامه‌هایی را برای کودکان کار و همراهی آن‌ها با جشنواره در نظر گرفت. با همکاری انجمن‌ها، کودکان کار در جشن‌های روزانه جشنواره هم حضور داشتند.
پنج: دفترچه‌های مشق با تصویر «قهرمان نوجوان» شهید علی لندی و بازی‌های فکری برای توزیع در بین کودکان مناطق کمتر برخوردار شهر اصفهان در نظر گرفته شده و توزیع شد.
شش: پارسال به خاطر شرایط کرونایی و آموزش آنلاین، جشنواره فیلم کودک اصفهان از محل صرفه‌جویی در بودجه جشنواره توسط شهرداری اصفهان «دو میلیارد تومان» صرف خرید تبلت برای دانش آموزان کم‌بضاعت شهر اصفهان کرد و در سال تحصیلی گذشته، با هماهنگی آموزش و پرورش تحویل دانش آموزان شد البته یک فریم عکس هم از اهدای تبلت‌ها به دانش آموزان ثبت و منتشر نشد.
برگردیم به عکس خانم عزیزیان، بچه‌ها در نهایت سوار این قطار می‌شوند، چراکه قطار برای حضور بچه‌های این منطقه است و به منطقه کم برخوردار شهر رفته تا بچه‌ها سوار قطار شادی بشوند.
یادمان باشد که جشنواره یک رویداد سینمایی در شش روز است و اهداف اصلی و جنبی مشخصی دارد، برنامه‌ریزی برای کودکان کار و موضوعات اجتماعی و شهری، برنامه‌ای کارشناسانه و بلندمدت در مدیریت شهری لازم دارد، جشنواره اما توانسته فرصتی برای دسترسی هنری برای همه شهروندان بخصوص کودکان عزیز فراهم کند.»

توضیحات دبیر جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان درباره یک عکس جنجالی

۵۷۵۷

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا