آخرین و مهمترین خبرهای جهان

برگزاری مناظره «اعتراض دارم!» در دانشگاه صنعتی شریف

مناظره «اعتراض دارم!» با حضور احمد زیدآبادی روزنامه نگار و دبیر کل ادوار تحکیم وحدت و عبدالله گنجی روزنامه نگار و مدیرمسوول روزنامه همشهری در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد .

به گزارش ایسنا، در ابتدای این مناظره، احمد زیدآبادی دبیر کل ادوار تحکیم وحدت گفت: چیزی که به عنوان گفت‌وگو مطرح می شود اگر با اصول خود همراه نباشد، مشکلاتی را بدنبال می آورد. وقتی دو نفر با هم بحث می کنند پایه ای را مشخص کنند که طرف مقابل عدم انسجام آن را بیان کند، ولی آنچه که می‌بینم من تصورم این است که دوستان اصولگرا سالهاست دچار یک زوال فکری شده اند و هیچ تولیدی در عرصه نظریه و بحث های سیاسی ندارند. در غیاب نظریه و اندیشه جدید، سکوت کرده اند.

براندازی را راه پرهزینه برای کشور و ناممکن می‌دانم

وی ابراز عقیده کرد: دو طیف همیشه تهدید و توهین می‌کنند و روزنامه‌کیهان عصاره این طرز فکر است و می‌گوید بگیرید و ببندید و خبرگزاری فارس هم به آن اضافه شده و تولیدی ندارند و از گفت‌وگوی رودرو هم بیم دارند. دو سه روزنامه هم در داخل داریم و یکی روزنامه هم‌میهن است که طیف دیگر مقصر همه اتفاقات را این روزنامه می دانند و طیف دیگر می گویند ما اهل گفت‌وگو هستیم. در دوره اصلاحات یک سری بودند که به آنها می گفتیم بولتن ساز.

وی تاکید کرد: اگر قرار است اتفاقی بیفتد باید ملزومات یک بحث و گفت وگو رعایت شود. من راه براندازی را راه پرهزینه برای کشور و ناممکن می‌دانم و از قدیم گفت‌ام که مااهل گفتگو هستیم.

حوزه فکری در کشور ما لاغر شده است

عبدالله گنجی مدیرمسئول روزنامه همشهری نیز در ابتدای سخنان خود در این مناظره با بیان اینکه به دو دلیل عمده علی رغم وضعیت جسمانی‌ام در این برنامه شرکت کردم، گفت: از یک طرف اعتقاد دارم که آقای زیدآبادی اهل گفت‌وگو است و با ایشان می‌شود صحبت کرد. از طرف دیگر معتقدم که دانشگاه به خصوص دانشگاه شریف باید محل گفت‌وگو و بیان نظر باشد.

وی با بیان اینکه من در این نشست جریان اصولگرایی را نمایندگی نمی‌کنم، افزود: ولی اگر اعتقاد به انقلاب اسلامی به معنای اصولگرایی باشد من اصولگرا هستم و اگر آقای زیدآبادی که اکنون در روزنامه هم میهن و با آقای کرباسچی همکاری می‌کند در اینجا به نمایندگی از اصلاح طلبان آمده است بگویند تا من کانتکس صحبت‌هایم را عوض کنم.

وی افزود: قبول دارم که آقای زیدآبادی دارای غرابت فکری و سیاسی نزدیک به جریان اصلاح طلب است، ولی فکر نمی‌کنم که متعلق و ملتزم به این جریان باشد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود ادامه داد: من این صحبت آقای زیدآبادی را قبول دارم که حوزه فکری جریان انقلاب اسلامی کمرنگ و ضعیف شده است. این حرف درستی است و از دیگر سو معتقدم که حوزه فکری در جریان اصلاح طلب نیز حوزه فکری ترجمه است. در مجموع باید گفت که حوزه فکری در کشور ما لاغر شده است.

اتفاقات این روزهای دانشگاه تابعی از شرایط کلی جامعه است

در ادامه این مناظره که در دانشگاه شریف برگزار شده و رئیس دانشگاه شریف نیز حضور پیدا کرد، زیدآبادی در پاسخ به سوال مجری برنامه در ارتباط با ارزیابی‌اش از تحولات این روزهای دانشگاه افزود: در ابتدا لازم است در پاسخ به آقای گنجی عرض کنم که من هیچ وقت نماینده و جزئی از تشکیلات اصلاح طلب نبودم. خاستگاه من ملی مذهبی است و اکنون یک مقداری از آنها نیز فراتر رفتم. البته مشی من اصلاح طلبانه است، ولی نماینده فکری آنها نیستم. من در روزنامه هم میهن با آقای کرباسچی همکاری می‌کنم و همانطور که می‌دانید آقای کرباسچی مدت‌هاست که از حزب کارگزاران بیرون آمده است و ما در روزنامه هم میهن کار فکری می‌کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه جنبش دانشجویی همیشه تابعی از شرایط عمومی اجتماع است، گفت: بنابراین آنچه که این روزها در دانشگاه‌ها اتفاق افتاد، تابعی از شرایط کلی جامعه است که از اوضاع خشمگین است، افقی را برای خود متصور نیست و احساس می‌کند که نمی‌تواند آینده خود را تامین کند و این خود به خود خشم ایجاد می‌کند و خشم نیز به دنبالش پرخاش وجود دارد و ممکن است حرف‌های تند و حرف توهین آمیزی نیز مطرح شود. بنابراین اگر دولت‌ها بالغ باشند به جای مقابله باید مدیریت کنند و این فقط مختص ایران نیست.

وی ادامه داد: این تصور وجود داشت که دانشگاه کارش تمام شده و گروه‌ها و تشکل‌های انقلابی بر دانشگاه حاکم شده است و امور را در دست دارند، ولی تحولات اخیر نشان داد که کار به این سادگی نیست. ورودی‌های جدید در دانشگاه با یک فرهنگ جهانی بزرگ شده‌اند و دارای سطحی از توقعات هستند. بر استقلال شخصی خود تاکید دارند و ما حتی در خانواده‌ها نیز می‌بینیم که این نسل جوان عموما نافرمان هستند و بر روی خواسته خود پافشاری دارند. این بچه‌ها سرسخت هستند و روی حرف خود می‌ایستند و ما نمونه رفتارهای آنها را در خانواده‌های خود می‌بینیم.

این روزنامه نگار ادامه داد: اصل فرهنگ و فرهنگسازی نیز در ایران دچار مشکل شده است و دستگاه‌های مربوطه در این حوزه ناکارآمد هستند و بعضا حرف‌هایی را مطرح می‌کنند که با ذهن و اندیشه بچه‌های نسل جدید کاملا فاصله دارد.

وی ادامه داد: متاسفانه در کشور نه تولید فکری صورت گرفته و نه تولید فرهنگ و ما اثرات این موضوع را می‌بینیم.

زیدآبادی ادامه داد: وضیت کنونی دانشگاه‌ها و تحولات رخ داده در آن در طی این مدت می‌تواند عوارض مثبت و منفی داشته باشد.

نباید خصلت‌های دانشجویی را سیاسی و امنیتی ببینیم

عبدالله گنجی مدیر مسئول روزنامه همشهری نیز در پاسخ به این سوال گفت: من تقریبا ۲۰ سال کامل در تشکل‌های دانشجویی بودم و در این سال‌ها نیز بارها در همین دانشگاه و همین سالن حضور پیدا کرده‌ام.

وی با برشمردن خصلت‌های دانشجویی از جمله موضوع سن، عنصر دانشجو بودن و برند دانشگاه اظهار کرد: ما خصلت‌های دانشجویی را نباید سیاسی و امنیتی ببینیم، بلکه اینها روانشناختی است. جوانان دانشجو همیشه به قدرت سوءظن دارند و بدبین هستند و با هر بینش سیاسی عدالت خواه هستند و بر اساس همین چارچوب می‌گویم اگر به این خصایص نگاه روانشناختی داشته باشیم به جای نگاه سیاسی و امنیتی راحت‌تر می‌توانیم گفت‌وگو و چارچوب آن را مشخص کنیم.

وی با بیان اینکه دانشجویان عمدتا چپ به معنای عدالت خواه و ضد محافظه کار هستند، افزود: ما در دورانی در کشور جنبش دانشجویی داشتیم که در آن دفتر تحکیم وحدت در ۱۶ آذر سال ۸۳ که آقای خاتمی در دانشگاه حضور پیدا کرده بود ویژه نامه‌ای را منتشر کرده بود و در آن دبیر تحکیم وحدت گفته بود که اگر دموکراسی آمریکایی نیز در این کشور پیاده شود ما از آن استقبال می‌کنیم.دفتر تحکیمی که در حال حاضر اعضای شورای مرکزی آن اکثرا در آمریکا هستند.

گنجی با بیان اینکه آنچه که می‌تواند به جریان جنبش دانشجویی ما آسیب وارد کند تزریق پذیری آنها از نظر فکری از بیرون از دانشگاه است، ادامه داد: ما بعضا می‌بینیم که از بیرون دانشگاه خط داده می‌شود و کلیدواژه هایی استفاده می‌شود که مربوط به فلان آقا است و این بخاطر این است که بعضا دانشجویان ما مطالعه عمیق ندارند و با اندیشه‌ها آشنا نیستند. من دیروز در کلاس درس از دانشجویان خود پرسیدم که کودتا یعنی چی؟ و متاسفانه هیچ کدام از آنها نتوانستند تعریف دقیقی از این موضوع ارائه کنند و این عدم عمق فکری،‌ یک آسیب جدی است.

این روزنامه نگار در بخش دیگری از صحبت‌های خود تصریح کرد: بخشی دیگر از آسیب جنبش دانشجویی می‌تواند این باشد که بعضا بین نقد حاکمیت و نفی حاکمیت هیچ فاصله‌ای ندارد، در حالیکه تاکید بر این است که باید بین مخالف، منتقد و معاند فرق بگذاریم، شاخص‌هایی را مشخص کنیم که بتوانیم بر آن اساس آنها را از هم تفکیک کنیم و در همین چارچوب اولویت‌ها برای گفت‌وگو مشخص شود.

زیدآبادی گفت: در تمام دوره دانشجوییم، عضو هیچ تشکل اسلامی نبودم.

وی خطاب به دانشجویان گفت: هیچ حاشیه امنی که شماآدم آگاهی شوید نبوده است. نمونه آن بچه های دفتر تحکیم. دانشجو در هیچ کجای دنیا این طور نیست که اینقدر آگاهی سیاسی کسب کند، در همه دانشگاه ها با نیرویی در بیرون ارتباط برقرار می‌کنند، براساس آن بده بستان فکری ایجاد می‌شود. پدرخانم بنده را می شناسید و از این ادم مدنی تر وجود ندارد تمام بچه هایی که کلاس ایشان می آمدند بلااستثنا یا احضار شدند یا برای ادامه تحصیل دچار مشکل شدند، لذا در این شرایط هر فعالیت سیاسی و انتقادی که مایه دردسر می شود، چرا دانشجو این کار را کند؟

وی با اشاره به تعطیلی گسترده رسانه‌ها در دوران قاضی مرتضوی اظهار عقیده کرد: خلائی ایجاد شد و تمام روزنامه‌ها دست جریان اصولگرا افتاد و کالایی تولید می‌کرد که خواننده نداشت و بیشتر مخرب اعصاب بود. یک دوره ماهواره ها را گرفتند و نهایتا گفتند نمی شود و بیخیال ماهواره شدند. امروز هم مردم رسانه های خارجی را می بینند که ما را تخریب می‌کنند ولی این چیزی است که سیستم درست کرده است.

زیدابادی ادامه داد: من‌۷ سال، به جهت نوشته هایم دستگیر شدم و هزاران ساعت بازجویی راجع به کلماتم را پس دادم. مثلا گفته بودم “نهادهای مدنی برای کشور لازم است…” سر این جمله اینقدر به من فشار آمد و بقدری فشار بازجو سر ذهن من است که من حرف بزنم یک کلمه و وواژه را ده بار در ذهنم تداعی می کنم تا بگویم ،زیرا هر واژه ای جرم شده است.

زیدآبادی بیان کرد:در دوره اصلاحات یک عده روزنامه‌های اصلاح‌طلب را می‌خواندند سر و ته آن‌ها را می‌زدند و به جاهایی مثل حوزه علمیه می‌دادند که ببینید اصلاح‌طلب‌ها این‌ها هستند. بعد همین افراد می‌آیند و این بولتن‌ها را حفظ می‌کنند و در مناظرات با ما می‌گویند. سیستمی درست کردیم و ادعای گفتگو هم داریم.

برای مهسا امینی نباید اینقدر تلفات دهیم

در ادامه گنجی مدیر مسوول همشهری گفت: هیچ کسی اندازه مقامات جمهوری اسلامی که من خیلی ها را قبول ندارم این حضور را در بین دانشجویان نداشتند، از خاتمی تا احمدی نژاد و روحانی ، بیشترین توهین هم به آنها شده است. کدام کشور و رییس جمهور این گونه وقت می‌گذارد. پدیده هایی که در کشور رخ می دهد مثلا متروپل آمده پایین و قوه قضاییه ۴ شهردار آبادان و ۲۰ نفر را گرفته است و وزیر کشور و معاون اول و مسولان رفتند و دیه متوفیان را حاکمیت داد اما شما “هشتگ تفنگت را زمین بگذار” می زنید. پیچیدگی مسایلمان این گونه است.

وی ادامه داد : در خصوص مهسا امینی آقای رییسی با خانواده او صحبت کرده و فرمانده انتظامی صحبت کرده و قول مساعد برای رسیدگی دادند. در قصه زاهدان رییس جمهور تیم ویژه گذاشته شد ؛ بنابراین بستگی دارد از چه زاویه نگاه می‌کنید. در حوادث تلخ این روزها تیم های سه نفره بازیگر خانم ، کارگردان و فیلمبرداران متعدد در شهرهای مختلف دستگیر شدند. باورتان می شود؟ لذا فضا به این سادگی نیست. تصوری از جمهوری اسلامی ساختند و مثلا نشان می دهند که عده ای اعم از دانشجو یا غیردانشجو در میدان انقلاب می آیند و می گویند به مساله مهسا امینی باید رسیدگی شود، ولی پلیس او را می زند تصویر این گونه است ولی در حوادث، راهبرد نظام این است که تا می توانیم کشته شویم، ولی کشته ندهیم. در تهران از معترضین یک نفر کشته نشد.

در این هنگام دانشجویان گفتند مهسا و نیکا شاکرمی.

گنجی ادامه داد: موضوع مهسا امینی پیگیری می شود و کسی نمی تواند در کشور بگوید حوادث اخیر فقط بحث مهسا امینی بوده است. برای مهسا امینی نباید اینقدر تلفات دهیم.

در ادامه زیدابادی گفت: در خصوص مهسا امینی خیلی راحت تر می شد عمل کرد و تیمی که مسوول واقعه بود اول تعلیق می شدند تا رسیدگی قضایی صورت گیرد و در عین حال هم بی تدبیری نمی‌شد و هم سیستم از نیروهای خود دفاع می کرد. مرتضوی معلوم بود جنسش چیست و هزاران بار گفتیم و بعد از چند سال عزلش کردند. چرا این آدمها را تا ته حفظ می کنند؟!

وی در ادامه مدعی شد: مساله گشت ارشاد مساله دینی نیست، ما در صدر اسلام گشت ارشاد نداشتیم که کم‌حجاب و بی حجاب را بگیرد. بعضی ها نمی خواهند حجاب را. اساس مشکل جمهوری اسلامی این است که حقوق برابر شهروندی را به رسمیت نمی شناسد و همه اتباع را یکسان نمی بیند.

گنجی گفت: من در توییتر گفتم در تهران ۶ نفر شهید شدند و از معترضین یک نفر کشته نشده است.

درست نیست بخاطر فحش کسی را بزنند

در ادامه نشست، زیدابادی در پاسخ به سوالی درباره اینکه رفتار برخی از دانشجویانی که رفتارهای هنجارشکنانه داشتند را چگونه ارزیابی می کنید؟ گفت: تبعیض سیاسی عادی است و اظهر من الشمس است. ما در جامعه مدنی کار کردیم و راه به قدرت ندارم. راه باید باز باشد. سال ۸۸ در ستاد اقای کروبی بودم. فردایی که نتیجه انتخابات اعلام شد مصاحبه کردم گفتم اعتراض خیابانی جواب نمی دهد و اصلا نگفتم تقلب شده ولی شب مرا گرفتند و من را بردند و گفتند تقلب و فتنه بوده و ۶ سال زندان و ۵ سال تبعید و محرومیت دو ساله گرفتم‌. اقای گنجی گفته که تذکری به ما داده نمی شود، طبیعی است که داده نشود، زیرا شما نقد نمی کنید.

وی افزود: فحش باد هواست و مگر چیست؟ درست نیست بخاطر فحش کسی را بزنند و دانشگاه را ببندند. واکنش ها خیلی تند است نسبت به آن چه که انجام شده است. فحش ها خوب نبود و تایید نمی کنم، ولی باید احترام هم را نگه داریم ، ولی وقتی فحش زده شد باد هواست.

گنجی گفت: قرار شد گفت‌وگو کنیم و شما با فضای شوخی رفتید. من برای آقا ی زیدآبادی احترام قائلم و من‌هنر خنداندن شما را ندارم، ولی آقای زیدابادی دارد.

گنجی درباره موضوع گشت ارشاد گفت: گشت ارشاد در تهران فقط سه ماشین دارد.

این صحبت ها با خنده و دست دانشجوها همراه شد که گنجی گفت به خودتان بخندید.

گنجی ادامه داد: در رابطه با گشت ارشاد با سه دسته روبروییم. یک دسته سیالیت جنسی دارند و باید دقت کرد که دختر است یا پسر.دوم اینکه ادمی است از رختخواب آمده در خیابان و دسته سوم عناد است و مبارزه با حجاب، سیاسی است.‌

دانشجوها پرسیدند حرف مهسا چه بود؟

گنجی پاسخ داد: ما با این سه دسته روبروییم ولی حرف را دقیق بزنیم و دچار فضای جوزده نشویم. اینکه بگوییم هر کسی بدحجاب است و با نیروی انتظامی درگیر است این طور نیست، ولی باید روند اصلاح شود. مگر همه مردم ضدانقلاب و دشمن هستند؟

در اعتراض باید حریم پلیس نیز رعایت شود

زیدآبادی در ادامه سخنان خود با ابراز این عقیده که ابزار اعتراضی در کشور وجود ندارد و با اعتراض‌ها برخورد می‌شود، گفت: در همین چارچوب تصور جامعه این است که در کشور نمی‌توان اعتراض کرد و اعتراض مورد تحمل قرار نمی‌گیرد.

وی با اعتقاد بر اینکه متاسفانه از سوی مسئولان کشور شاهد یک نوع بی تحملی و نامدارایی با اعتراضات و مخالفت‌ها هستیم، در بخش دیگری از صحبت‌های خود، افزود: به نظرم دولت مجری احکام نیست. دولت باید امنیت ایجاد کند و دولت مدرن دارای یک سری وظایف مشخص است. در جامعه ممکن است یک سری به مسائلی اعتقاد داشته باشند و یک سری اعتقاد نداشته باشند و افراد در جامعه در کنار هم باید به یک تفاهمی برسند و ما شاهد تنوع دیدگاه‌ها و عقاید باشیم. دولت نباید در این حوزه دخالت کند و وقتی دولت در این مسائل ریز دخالت می‌کند این تصور به وجود می‌آید که راه مسدود است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه من معتقدم در بحث اعتراض باید حریم پلیس نیز رعایت شود، افزود: وقتی خشم در جامعه وجود داشته باشد، فردی که اعتراض می‌کند ممکن است به دنبال آن بد و بیراهی نیز بگوید و یا سنگی هم بیندازد، ولی قدرت در جامعه ما کاملا نسبت به این اتفاقات بی تحمل است.ما اگر می‌خواهیم کشور را حفظ کنیم باید برای این مسائل راه و چار داشته باشیم.

وی افزود: وضعیت کنونی نتیجه دولتی است که بر اساس مقتضیات دولت مدرن شکل نگرفته است، بلکه بر اساس یک نگاه فکری و فقهی مربوط به ماقبل مدرن شکل گرفته است.

بین حوزه رسانه و امنیت در کشور فاصله وجود دارد

در ادامه این مناظره عبدالله گنجی مدیرمسئول روزنامه جوان خطاب به زیدآبادی گفت: کسی که در این دانشگاه درس می‌خواند و فحش رکیک می‌دهد با کدام آپارتاید دینی آمده است. به نظرم شما دارای یک پیش داوری هستید.

وی ادامه داد: در بحث گشت ارشاد نیز معتقدم که انسان به ما هو انسان نباید تحقیر شود حتی اگر مجرم باشد. من مخالف این هستم که اگر یک جوانی برای مسئله‌ای به کلانتری رفت در آنجا تحقیر شود.

وی ادامه داد: من از شما سوال می‌کنم که آیا برای جمهوری اسلامی ایران یک عده‌ای به خیابان بیایند و یک مطالبه مشخصی را معین کنند و شب به خانه برگردند این برای حاکمیت خوب است یا زشت است؟ من به شما می‌گویم که حاکمیت می‌خواهد که مردم بیایند و حرفشان را بزنند و بروند. آقای زیدآبادی خود شما یک کیس هستید که منتقد و مخالف هستید، در تلویزیون جمهوری اسلامی ایران حضور پیدا می‌کنید حرف‌تان را می‌زنید. در دانشگاه نیز حضور پیدا می‌کنید و حرفتان را می‌زنید. جمهوری اسلامی ایران ولع این را دارد که در خیابان‌هایش مردم بیایند و اعتراض کنند و این را به دشمنان بفروشد و کسانی که نمی‌گذارند برای نفروختن این موضوع در همین ایام در نازی آباد اعتراض رخ داد. مردم در خیابان آمدند و اعتراض خود را مطرح کردند و پلیس نیز در کنار آنها بود یا در همین مجلس هیچ هفته‌ای نیست که تجمعی جلوی مجلس برگزار نشود. بر اساس آمار در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۷۰۰ تجمع در برابر مجلس برگزار شده است.

وی با انتقاد از صحبت‌های زیدآبادی در مورد صدا و سیما و کیهان خطاب به وی گفت: اگر کیهان و صدا و سیما را کسی نمی‌بیند و یا نمی‌خواند چرا شما از محتوای آنها آنقدر حرص می‌خورید. اگر آنها کاری می‌کنند که به ضرر جمهوری اسلامی است و منجر به نارضایتی مردم می‌شود اینکه به نفع شماست.

این روزنامه نگار با بیان اینکه در مورد کیس خانم امینی یک موضوعی که به آن معتقدم این است که بین حوزه رسانه و امنیت در کشور فاصله وجود دارد، افزود: من به آقای اشتری فرمانده نیروی انتظامی نیز همین را گفتم. شما صحبت‌های پدر خانم امینی را در بالای سر وی ببینید. آن دیالوگی که وجود دارد. اگر این فیلم همان هفته اول منتشر می‌شد وضعیت فرق می‌کرد، ولی این گفت‌وگو سه هفته بعد منتشر شد و در همین جاست که می‌گویم بین حوزه امنیت و رسانه فاصله وجود دارد و باید این مشکل برطرف شود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: من به عنوان مدیرمسئول یک رسانه شهادت می‌دهم که در این مدت ۴۸ روز یک بار از یک جا به ما نگفتند که این خبر را نزن یا چنین چیزی را ننویس، اینجور نیست که ما را سانسور کنند. هر کس سهم خود را از صحنه دارد و روایت خود را مطرح می‌کند.

گنجی گفت: من در توییت گفتم در تهران ۶ نفر شهید شدند و از معترضین یک نفر کشته نشده است.

در ادامه نشست، زیدابادی در پاسخ به سوالی درباره اینکه رفتار برخی از دانشجویانی که رفتارهای هنجارشکنانه داشتند را چگونه ارزیابی می کنید؟ گفت: تبعیض سیاسی عادی است و اظهر من الشمس است. ما در جامعه مدنی کار کردیم و راه به قدرت ندارم. راه باید باز باشد. سال ۸۸ در ستاد اقای کروبی بودم. فردایی که نتیجه انتخابات اعلام شد مصاحبه کردم گفتم اعتراض خیابانی جواب نمی دهد و اصلا نگفتم تقلب شده ولی شب مرا گرفتند و من را بردند و گفتند تقلب و فتنه بوده و ۶ سال زندان و ۵ سال تبعید و محرومیت دو ساله گرفتم‌. اقای گنجی گفته که تذکری به ما داده نمی شود طبیعی است که داده نشود زیرا شما نقد نمی کنید.

وی افزود: فحش باد هواست و مگر چیست؟ درست نیست بخاطر فحش کسی را بزنند و دانشگاه را ببندند. واکنش ها خیلی تند است نسبت به ان چه که انجام شده است. فحش ها خوب نبود و تایید نمی کنم ولی باید احترام هم را نگه داریم ولی وقتی فحش زده شد باد هواست.

گنجی گفت: باید مساله را بشناسیم نه فضای جمهوری اسلامی است و نه دانشگاه نمایندگی جمهوری اسلامی را می‌کند و فضای دانشگاه فضای روشنفکری است و باید نسبت به پدیده ها با دقت صحبت کنیم.

وی خطاب به دانشجوها گفت: بعضی از اسم هایی که می آورید در حوادث کشته نشدند و هشتگ می زنید و بعضی ها را نمی دانید و اگر علت مرگشان گفته شود فاجعه برای خانواده اش درست می شود.

ادامه گشت ارشاد تشنج دایمی در حکومت است

در ادامه زیدابادی گفت: در رابطه با گشت ارشاد باید بپذیریم که اینگونه نبود که تک تک خانم ها را بگیرد، اما تعداد انگشت شمار را می گیرد که تاثیر روانی اش روی تک تک افراد جامعه بود. ما را نگرفتند، ولی نسل جوان از نظر جمهوری اسلامی‌نامتعارفند و وقتی با آنها بیرون برویم از لحظه ای که می رویم دلهره داریم که اگر مامور خواست او را ببرد چه کار کنیم بگوییم ببرد یا با آنها درگیر شویم؟ حس این درگیری یک دفعه فوران کرد.

وی افزود: الان هر زنی که اعتراضش را می خواهد نشان دهد روسری اش را برمی دارد و دردسر ایجاد می کند. کسانی که اصولگرا هستند با نسل جدید و نیروی سیاسی ارتباط ندارند و این رویه باید اصلاح شود.

وی با تاکید براینکه ادامه گشت ارشاد تشنج دایمی در حکومت است گفت: حکومت از طغیان ها و شعارها بیم دارد در صورتی که نباید بترسد و آنچه که باید از آن بترسید فروپاشی اقتدار حاکمیت است که ده ها نهادی که معلوم‌ نیست چه کاره است‌ در آن فعالیت دارند. متاسفانه سیستم راجع به موضوعات نمی تواند تصمیم بگیرد مثلا در مورد برجام نتوانست تصمیم بگیرد.

زیدابادی همچنین ابراز عقیده کرد: ستادی به اسم امر به معروف و نهی از منکر تشکیل شده که چند روحانی تندرو آنجا هستند در حالی که امر به معروف و نهی از منکر بیشتر نقادی رفتار دولت است، اما این را تقلیل دادند به موضوعی که اساسا سیاسی نیست. چرا مسئله را سیاسی کردید؟ قبل از مهسا امینی هم چند مورد اتفاق افتاد و ما نوشتیم اما کسی گوش نداد.

وی افزود: آقای اژه‌ای می‌گوید بیاییم گفت‌وگو کنیم اما کیهان با زبان بی‌زبانی می‌گوید تو چه‌کاره‌ای؟ همه چیز جنبه ملوک‌الطوایفی پیدا کرده است. برای تمام این‌ها باید بازسازی دولت صورت گیرد.

باید ظلم رفته شده بر مهسا امینی رسیدگی شود

در ادامه گنجی مدیرمسئول روزنامه همشهری گفت: در تهران گشت ارشاد 5 تا ماشین دارد که 2 تای آن خراب است.

این صحبت با واکنش و خنده دانشجویان همراه شد.

گنجی ادامه داد: من چندبار گفتم باید ظلم رفته شده بر مهسا امینی رسیدگی شود. ۳ دسته در اتفاق اخیر بودند یک دسته بودند که می‌گفتند رسیدگی شود، یک عده گفتند که اجرای احکام باید تعطیل شود یک عده هم جمهوری اسلامی را نشان گرفتند.

گنجی افزود: در نظرسنجی دانشگاه مریلند می‌گویند مردم ایران معتقد هستند اما مسئله معیشت دارند. از ۲ هزار نفر در شهرها نظرسنجی کردند که ۶۰ درصدشان گفتند که مسئله مردم اقتصادی است و ۴۰ درصد گفتند مسئله زنان است.

وی یادآور شد: در این چهل و چند روزی که از این ماجرا گذشته است من یک مدیر رسانه هستم، ولی یک مورد را شاهد نبودم که کسی ما را سانسور کند یا به ما بگوید فلان چیز را بزنید و فلان چیز را نزنید.

به گزارش ایسنا، در ادامه این مناظره که از سوی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه شریف برگزار شده بود عبدالله گنجی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه من به شخصه نماینده دولت نیستم و در هیچ دولت جمهوری اسلامی ایران مسئولیت نداشته‌ام، گفت: من همانطور که در ابتدای جلسه گفته‌ام به موضوع گفت‌وگو اعتقاد دارم و در این چند روز نیز حدود چهار بار در جلسات مناظره و گفت‌وگو حضور پیدا کرده‌ام.

وی با بیان اینکه من نیز معتقدم که حاکمیت باید در جاهایی دست به اصلاحات بزند، ادامه داد: من به آقای محمد خاتمی نقد فراوانی دارم، ولی ایشان یک جمله خوب و قشنگ گفته‌اند. ایشان گفته‌اند هر موقع در تاریخ معاصر از مشروطه تا الان به آزادی دست پیدا کرده‌ایم خودمان آن را خراب کرده‌ایم. ایشان در این زمینه در کنار دیگر دوره‌ها دوران اصلاحات را نیز مثال زده‌اند و گفته‌اند که ما آمدیم در این دوران اصلاحات کنیم، ولی عده‌ای بحث عبور و مرور از خاتمی را مطرح کرده‌اند و با ترافیک راه را برای اصلاحات بستند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با وارد کردن نقد هایی به نگاه احمد زیدآبادی در ارتباط با اینکه دولت وظیفه ندارد پیگیر احکام شرعی در جامعه باشد و وظیفه دولت مدرن این نیست، گفت: اینکه جمهوری اسلامی ایران به دنبال اجرای احکام اجتماعی اسلام است دلیل صداقتش است و اگر جمهوری اسلامی صداقت نداشت می‌گفت که شما هر کاری را که می‌خواهید بکنید و به امور شرعی و اسلامی توجه نداشته باشید.

وی با بیان اینکه در حوزه آزادی جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند از برخی از مسائل عبور کند و حق این موضوع را ندارد، گفت: اگر بخواهد در برخی از حوزه‌های مورد اشاره این کار را بکند مردم به عنوان کسانی که اعتقاد به اسلام و شریعت دارند در برابر آن می‌ایستند. بنابراین همانطور که گفتم جمهوری اسلامی به عنوان یک حکومت دینی نمی‌تواند با عنوان آزادی از برخی از مسائل در این حوزه بگذرد.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی به عنوان یک حکومت دینی دارای اصولی است که البته ممکن است در روش‌ها و تاکتیک‌ها و یا حتی سیاستگذاری‌ها در برخی از حوزه‌ها اشتباهاتی داشته باشد و حتما اشتباهاتی دارد، گفت: از روزی بترسید که جمهوری اسلامی تابلوی دین را بالای سرش نگذارد و بگوید هر کاری می‌خواهید بکنید.

در این 45 روز حدود 400 هزار نفر به خیابان آمده‌اند

در ادامه این مناظره عبدالله گنجی همچنین در پاسخ به این سوال که جمهوری اسلامی ایران در بررسی پرونده هایی چون شلیک به هواپیمای اوکراینی یا دیگر پرونده‌های اینچنینی چه کارنامه و عملکردی از خود نشان داده که اکنون مردم به پیگیری پرونده‌هایی چون پرونده مهسا امینی امیدوار باشند و یا به نتایج این پیگیری‌ها اعتماد داشته باشند، گفت: وقتی مسائل حقوقی آلوده به سیاست می‌شود عموما مسیر درستی طی نمی‌شود و ممکن است حاکمیت نیز از این موضوع متاثر شود.

وی ادامه داد: در بحث هواپیمای اوکراینی تا آنجا که می‌دانم اکنون 10 نفر زندان هستند و پرونده‌های اینچنینی پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. در قضیه متروپل نیز چهار شهردار آبادان در زندان هستند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران ممکن است ده‌ها ایراد داشته باشد، ولی تصویری که از سوی رسانه‌ها در مورد آن ارائه می‌شود تصویر واقعی نیست و تصویر ارائه شده از آن توسط رسانه‌های بیگانه کاملا سیاه است، ادامه داد: من نیز کاملا بر این موضوع تاکید دارم که باید اصلاحاتی صورت بگیرد و ایرادات موجود برطرف شود و از دیگر سو بر این موضوع نیز تاکید دارم که گذر از جمهوری اسلامی سراب است. چه کسی می‌خواهد بعد از آن مستقر شود؟ پهلوی‌ها و یا مجاهدین که دست‌شان به خون مردم ایران آلوده است. مردم ما هوشمند هستند و به این دلیل هست که بخش عظیمی از مردم را در اغتشاشات نمی‌بینیم و به آن نمی‌پیوندند. یک کسی گفت که یکی از دلایلی که مردم نمی‌آیند این است که کشته می‌شوند که می‌توان در پاسخ گفت مگر کسی که می‌خواهد انقلاب کند نمی‌داند در این مسیر ممکن است هزینه بدهد.

گنجی ادامه داد: بر اساس بررسی‌هایی که انجام شده در این 45 روز با در نظر گرفتن مولفه نفر روز حدود 400 هزار نفر به خیابان آمده‌اند. البته به غیر از دانشگاه‌ها که شرایط خاص خود را دارد. شما این 400 هزار نفر را با جمعیت میلیونی ایران مقایسه کنید. حال سوال این است که چرا مردم نمی‌آیند؟ چون مردم به دنبال اصلاح هستند و برانداز نیستند و می‌دانند که نتیجه براندازی چاه ویل است. البته ممکن است برای برخی اصلا مهم نباشد که بعد از براندازی چه می‌شود؟ ولی مردم به این موضوع و مسائل فکر می‌کنند.

به گزارش ایسنا، همچنین احمد زیدآبادی در بخش پایانی صحبت‌های خود در این مناظره بابا ابراز این عقیده که من معتقدم با اسلام فقاهتی نمی‌توان دولت مدرن تشکیل داد، مدعی شد: در مورد موضوع هواپیمای اوکراینی مسئله این است که عده‌ای می‌خواستند حقیقت این ماجرا را از مردم کتمان کنند و این سوال این است که چرا آنها می‌خواستند این موضوع را از مردم پنهان کنند و بعد از اینکه آمریکایی‌ها در این زمینه اظهار نظر کردند و گفتند توسط خود ایران زده شده مقامات به این موضوع پرداختند و آن را بیان کردند.

بهترین راه انجام اصلاحات است

زیدآبادی تاکید کرد: جمهوری اسلامی باید اصلاح شود و این اصلاح باید به قدری باشد که ساختار سیاسی منطبق با بافت جامعه و خواست مردم باشد و ما هم می‌خواهیم کمک کنیم.

زید آبادی تاکید کرد: برای من ایران مهم است و همانطور که در ابتدای صحبت‌هایم گفتم معتقدم که براندازی پرهزینه است و بهترین راه انجام اصلاحات است و اگر اصلاحات نشود چاه ویل رخ می‌دهد و مسئول آن مقاماتی هستند که می‌دانستند باید اصلاح شود ولی اصلاح نکردند.

وی در پایان صحبت‌های خود بار دیگر تاکید کرد: وظیفه سیستم است که به بازسازی‌های خود بپردازد و اگر این کار را انجام دهد با اقبال بخش بزرگی از جامعه روبرو می‌شود.

انتهای پیام

منبع : انصاف نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا