رپورتاژ

کلایمر چیست: کار، انواع مختلف و کاربرد آنها

اداکسو

امروزه تغییرات زیادی در زمینه هایی مانند صنعت، کامپیوتر و همچنین نرم افزار رخ داده است. آنها پیشرفت قابل توجهی در تمام بخش های مختلف داشته اند. با فشار دادن سوئیچ یا دکمه، یک جعبه فلزی را صدا می کنید که شما را با خیال راحت از طبقه ای به طبقه دیگر منتقل می کند. در واقع برای ساختمانی که بیش از چهار تا پنج طبقه دارد، کلایمر الزامی است. برای اکثر مردم، کلایمر سهولت و همچنین راحتی را ارائه می دهد و همچنین زندگی را برای افراد معلول جسمی آسان تر می کند. این مقاله در مورد چیستی کلایمر ، نحوه کار و انواع آن بحث می کند.

کلایمر (کلایمر) چیست؟
کلایمر را می توان به عنوان کلایمر برقی تعریف کرد که به عنوان حمل و نقل عمودی کالا و همچنین افراد در بین طبقات در ساختمان ها با استفاده از سطل و یا سیلو استفاده می شود. طبق معمول، اینها با موتورهای الکتریکی فعال می شوند که همچنین برای به حرکت درآوردن کابل های سیستم وزنه تعادل برای تراکنش درایو مانند کلایمر، در غیر این صورت، سیال هیدرولیک را برای بالا بردن یک پیستون استوانه ای مانند جک پمپ می کنند.

این کلایمرها در بسیاری از زمینه ها مانند کشاورزی ، تولید و غیره استفاده می شوند. کلایمرها بر اساس نیاز ما به انواع مختلفی طبقه بندی می شوند. کلایمرها اغلب در جدیدترین سازه‌های چند طبقه استفاده می‌شوند، به‌ویژه در جاهایی که استفاده از ویلچر غیرعملی است.

کلایمر چگونه کار می کند؟
اصل کار کلایمر یا کلایمر مشابه سیستم قرقره است. برای برداشت آب از چاه از سیستم قرقره ای استفاده می شود . این سیستم قرقره را می توان با سطل، طناب با چرخ طراحی کرد. یک سطل به طنابی متصل است که از سراسر چرخ عبور می کند. این می تواند برداشتن آب از چاه را بسیار آسان کند. به طور مشابه، کلایمرهای فعلی از همین مفهوم استفاده می کنند. اما تفاوت اصلی این دو عبارتند از: سیستم های قرقره به صورت دستی کار می کنند در حالی که کلایمر از مکانیسم های پیچیده ای برای حمل بار کلایمر استفاده می کند.

اساساً کلایمر یک جعبه فلزی به اشکال مختلف است که به یک طناب فلزی بسیار سخت متصل می شود. طناب فلزی سخت از میان نواری روی کلایمر در موتورخانه عبور می کند. در اینجا یک نوار مانند یک چرخ در سیستم قرقره است که طناب فلزی را محکم بچسباند. این سیستم می تواند توسط یک موتور کار کند. هنگامی که سوئیچ روشن است، موتور را می توان با بالا و پایین رفتن یا توقف کلایمر فعال کرد.

کلایمر را می توان با اجزای مختلف کلایمر یا قطعات کلایمر که عمدتاً شامل سیستم کنترل سرعت، موتور الکتریکی، ریل، کابین، شفت، درب (دستی و اتوماتیک) ، واحد محرکه، بافر و دستگاه ایمنی می باشد، ساخت.

انواع کلایمر
انواع مختلف کلایمر یا کلایمر شامل کلایمر ساختمانی ، کلایمر کپسولی، کلایمر هیدرولیک، کلایمر پنوماتیک، کلایمر مسافربری، کلایمر باری ، کلایمر کششی/ کابلی ، کلایمر مسکونی ، کلایمر بدون اتاق ماشین و غیره است.

1) کلایمر هیدرولیک
یک کلایمر هیدرولیک توسط پیستونی که در داخل یک سیلندر حرکت می کند نیرو رانده می شود. حرکت پیستون را می توان با پمپاژ روغن هیدرولیک به سیلندر انجام داد. پیستون کابین کلایمر را به راحتی بلند می کند و روغن را می توان توسط یک شیر الکتریکی کنترل کرد.

کاربرد کلایمرهای هیدرولیک در ساختمان های پنج تا شش طبقه است. کارکرد این کلایمرها با سرعت 200 فوت یا 61 متر در هر دقیقه قابل انجام است. تمام پمپ های هیدرولیک فعلی با یک راه انداز مکانیکی Y-delta در غیر این صورت پیمانکار حالت جامد طراحی شده اند . برای منبع تغذیه موتور و همچنین ساختمان، استارت های حالت جامد برتر هستند. زیرا سیم پیچ ها طولانی تر می مانند و همچنین افت ولتاژی در منبع تغذیه ساختمان وجود ندارد.

کلایمر هیدرولیک
کلایمر هیدرولیک
در استارت نوع Y- مثلث می توان موتور را با استفاده از دو پیمانکار با سرعت کم فعال کرد و سپس با سرعت کامل ادامه داد. کلایمرهای هیدرولیک قدیمی‌تر اکنون به طور ناگهانی راه‌اندازی می‌شوند و برق اصلی را با انفجار کامل مستقیماً به موتور الکتریکی منتقل می‌کنند. این آسیب زیادی به موتور وارد می‌کند که باعث می‌شود موتور سریع‌تر از موتورهای استارت‌های Solid-State یا Y-Delta سوزانده شود . کلایمرهای هیدرولیک به چهار نوع سوراخ دار، بدون سوراخ و طناب دار طبقه بندی می شوند.

2) کلایمر پنوماتیک
کلایمر پنوماتیکی را می توان با یک سیلندر خارجی طراحی کرد و سیلندر یک سیلندر خود نگهدار کریستالی است. این سیلندر شامل بخش های مدولار است که بدون زحمت در یک به یک قرار می گیرند. قسمت بالای این لوله با مواد فولادی طراحی شده است که بسته شدن هوا را توسط دریچه های مکش و همچنین ورودی ها تضمین می کند. یک کابین کلایمر در داخل سیلندر حرکت می کند و واحد سر در سطح سیلندر بالایی شامل سوپاپ ها، کنترل کننده ها و توربین هایی برای کنترل حرکات کلایمر است.

کلایمر پنوماتیک
کلایمر پنوماتیک
کلایمرهای پنوماتیکی در مقایسه با کلایمرهای سنتی بسیار آسان هستند، کار می کنند و همچنین نگهداری می شوند. اینها به دلیل طراحی جامدشان در خانه های موجود استفاده می شوند. از مزایای اصلی استفاده از این کلایمرها می توان به طراحی مستحکم و صاف، سرعت و انعطاف پذیری، مصرف انرژی و بسیار ایمن اشاره کرد.

3) کلایمر کابلی یا کششی
کلایمر کششی یا کلایمر کابلی از محبوب ترین کلایمرها هستند. این شامل کابل های فولادی و همچنین طناب های کلایمر است که از بالای قرقره ای که به موتور وصل شده است. این کلایمر از نوع بدون دنده کشش دنده است. در این نوع کلایمر چند سیم و کابل کلایمر با پوششی در اطراف آن بر روی شیارهایی از یک طرف به سطح کابین کلایمر و از طرف دیگر به وزنه تعادلی که روی ریل های راهنمای آن بالا و پایین می رود وصل می شود.

کلایمر کابلی
کلایمر کابلی
وزنه تعادل معادل وزن خودرو و نصف وزن سرنشین داخل خودرو است. این بدان معناست که در طول فرآیند بلند کردن به نیروی اضافی برای سرنشینان اضافی در ماشین نیاز دارد. بقیه بار با وزن پیشخوان مدیریت می شود. هنگامی که سیستم کنترل به کلایمر وصل می شود، موتورها را به سمت جلو حرکت می دهد و برای حرکت کلایمر ماشین به سمت بالا چرخ می کند و در طبقه ترجیحی که ماشین توسط وزن پیشخوان کنترل می شود متوقف می شود.

برای حرکت اتومبیل در طبقه پایین، واژگونی در طول یک موتور چرخان از طریق یک روش کنترلی رخ می دهد. برای حفظ انرژی در برخی از انواع کلایمرها از موتورهای الکتریکی با عملکرد چهار ربع در روش احیا کننده استفاده می شود. به دلیل ارتفاع زیاد و همچنین ظرفیت های پرسرعت، این موارد در چندین پله برقی، کلایمر و غیره قابل استفاده هستند.

4) لیفت کپسولی
کلایمر کپسولی یا کلایمر در ساختمان‌های معتبر استفاده می‌شود که می‌توان از آن به عنوان دکوراسیون ساختمان یاد کرد زیرا زیبایی ساختمان را بهبود می‌بخشد و زندگی را به درون آن می‌برد.

لیفت کپسولی
لیفت کپسولی
از ویژگی های اصلی این کلایمرها می توان به طراحی اشاره کرد و راحتی در سفر بهترین است. طراحی داخلی این کلایمرها با پنل شیشه ای بزرگ برای مشاهده جذاب است. طراحی فوق مدرن این کلایمرها تجربه سفر در منطقه کیهانی را برای مسافران فراهم می کند. این کلایمرها با کمترین تعمیر و نگهداری سازگار و ارزان هستند.

5) کلایمر ساختمان
کلایمر ساختمان یک حمل و نقل عمودی در بین طبقات ساختمان است. این ها اغلب در ساختمان های عمومی، مجتمع ها، ادارات و ساختمان های چند طبقه استفاده می شوند. این کلایمرها در ارائه حرکت عمودی، بیشتر در ساختمان‌های مرتفع، برای ویلچر و همچنین سایر مشتریان ساختمان‌های غیر آمبولانس مهم هستند. برخی از انواع کلایمرها برای مقاصد مهاجرت و آتش نشانی نیز قابل استفاده هستند.

کلایمر ساختمان
کلایمر ساختمان
6) کلایمر مسافر
این نوع کلایمر به طور کامل شامل یک کابین کلایمر است که به صورت عمودی در یک شفت کلایمر مجهز حرکت می کند. مسافران با سرعت زیادی بین طبقات ساختمان جابجا می شوند. سیستم های کنترلی در کلایمر اغلب برای ارائه اقتصادی ترین اشتراک مسافران در سرتاسر ساختمان طراحی می شوند. این کلایمرها در فضاهای بسیار کارآمد هستند که در ساختمان های موجود که فضا در بهترین حالت قرار دارد استفاده می شود.

کلایمر مسافر
کلایمر مسافر
مزایای اصلی استفاده از کلایمر مسافری باعث می شود سفر در بین طبقات مختلف، به ویژه فضای کارآمد، شفت کاملاً ثابت، کارهای ساختمانی کوچک و بدون بارگذاری سطحی بر روی ساختمان بسیار راحت باشد.

7) کلایمر بار
در دنیای کلایمرها، این کلایمرها اسب های کار هستند. این کلایمرها برای حمل و نقل مواد، کالاها در انبارها، صنایع تولیدی، مراکز خرید، بنادر و غیره بسیار مفید هستند. این کلایمرها ماهیت قوی دارند و به طور خاص توسط مهندسان ساخته می شوند.

کلایمر حمل کالا
کلایمر حمل کالا
از ویژگی های این کلایمر می توان به موارد زیر اشاره کرد: محدوده ظرفیت بارگیری از 2500 پوند تا 10000 پوند، ارتفاع سفر تا 50 فوت. مزایای این کلایمرها عبارتند از: این کلایمرها برای کاربردهای تجاری و صنعتی طراحی شده اند . طراحی انعطاف پذیر برای نگهداری برنامه، طرح های درب قابل تغییر، سازگار با محیط زیست و غیره.

8) کلایمرهای مسکونی
کلایمرهای مسکونی گزینه های شیکی را برای سکو و کلایمر پله ها فراهم می کنند. این کلایمرها را می توان بدون دردسر در هر خانه موجود جای داد، در غیر این صورت در طرح های ساختمانی برای آخرین خانه ها گنجانده می شود. این نوع کلایمرها در سبک‌های مختلف موجود هستند و می‌توان آن‌ها را در دیوارهای خانه‌تان نصب کرد، در غیر این صورت بدون زحمت برای بهبود دکوراسیون خانه‌تان گنجانده می‌شوند. مزایای اصلی کلایمرهای مسکونی عبارتند از: آنها می توانند شما را به طور ایمن در بین طبقات حرکت دهند حتی در هنگام قطع برق. نصب سریع و زندگی بدون زحمت را به شما ارائه می دهد.

کلایمرهای مسکونی
کلایمرهای مسکونی
بنابراین، این همه در مورد یک مرور کلی از کلایمر یا انواع کلایمر است. اینها 100 سال است که وجود دارند. با این حال، آنها بر اساس یک اصل بسیار اساسی کار می کنند. اگرچه اصول اساسی کلایمر در طول دهه ها تغییر نکرده است، اما پیچش های کوچکی برای سواری نرم و همچنین با استفاده از سیستم های کنترل شده توسط کامپیوتر ایجاد شده است، کارایی برای حمل و نقل سریع تر بهبود یافته است. در اینجا یک سوال از شما وجود دارد که کلایمر را چه کسی اختراع کرد ؟

نوشته های مشابه

6 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا