آخرین و مهمترین خبرهای جهان

رایزنی‌های جریان صدر برای تشکیل ائتلاف در پارلمان عراق

رایزنی‌های جریان صدر برای تشکیل ائتلاف در پارلمان عراق

ایسنا نوشت: همزمان با رایزنی‌ها برای تشکیل ائتلاف اکثریت در پارلمان عراق با هدف معرفی فردی برای تصدی پست نخست وزیری، یک منبع سیاسی گفت که مقتدی صدر، رهبر جریان صدر، طی روزهای آینده در بغداد، پایتخت این کشور حضور خواهد داشت.

به گزارش شفق نیوز، به گفته این منبع، صدر در بغداد با تعدادی از شخصیت‌های سیاسی ملاقات و بر مذاکرات با احزاب پیروز در انتخابات جهت تشکیل دولت بعدی نظارت می‌کند.

در همین راستا ریاض المسعودی، از رهبران جریان صدر و نماینده سابق پارلمان عراق روز یکشنبه اعلام کرد که جنبش متبوعش در حال رایزنی برای شکل گیری ائتلاف‌های سیاسی "قوی و توانا" جهت اعلام دولت جدید در آینده نزدیک است.

المسعودی توضیح داد که جریان صدر "استراتژی‌های راهبردی و حرفه‌ای مشخصی برای مرحله بعدی دارد و هرکسی که دنبال حمایت از این استراتژی‌ است، باید نه برای پست وسمت ، بلکه برای حمایت از دولت وارد گفتگو شود."

وی با بیان اینکه "فراکسیون اکثریت انتخاباتی به جریان صدر به خاطر کسب ۷۳ کرسی تعلق دارد"، توضیح داد: "بقیه فراکسیون‌ها و تشکل‌ها نمی‌توانند به نصف این تعداد برسند".

مسعودی با اشاره به اینکه "۳ مرحله برای تشکیل دولت وجود دارد، اول مرحله نامزدی ، دوم تعیین تکلیف و سوم تشکیل دولت"، توضیح داد که جریان صدر برای دستیابی به اکثریت ۱۶۶ کرسی جهت تشکیل دولت تلاش خواهد کرد. "

طبق قانون فراکسیونی می‌تواند نامزد نخست وزیری را انتخاب کند که حدنصاب ۱۶۶ کرسی را به دست آورده باشد و صدر با وجود اینکه فراکسیون اکثریت است باید برای رسیدن به این تعداد کرسی با بقیه احزاب و گروه‌ها ائتلاف کند.

مقتدی صدر ، رهبر جریان صدر اوایل روز یکشنبه ضمن استقبال از نتایج انتخابات گفت :"ما روی دولتی کار خواهیم کرد که در خدمت منافع جناحی، حزبی یا فرقه ای را نخواهد بود".

وی توضیح داد که انتخابات صدای مردم است و این صدا با توجه به رفتار و دستاوردها تغییر می‌کند.

311311

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا