آخرین و مهمترین خبرهای جهان

ترکیه خطاب به آمریکا: جنگنده ندهید تا از روسیه بخریم

اداکسو
ترکیه خطاب به آمریکا: جنگنده ندهید تا از روسیه بخریم

ایرنا نوشت: خبرگزاری اسپوتنیک از تصمیم دولت ترکیه برای خرید جنگنده های سوخو-۳۵ و سوخو-۵۷ روسیه در صورت عدم فروش جنگنده های اف-۱۶ از سوی دولت واشنگتن خبر داد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «اسماعیل دمیر» رئیس صنایع دفاعی ترکیه امروز گفت ترکیه در صورت توقف فروش جنگنده های «اف-۱۶(F-۱۶) از سوی آمریکا، می تواند جنگنده های سوخو-۵۷ و سوخو-۳۵ روسیه را خریداری کند.

دمیر تاکید کرد: اگر فرآیند خرید و ارتقا جنگنده های اف-۱۶ نتیجه ای نداشته باشد، ترکیه بدون جایگزین باقی نمی ماند و در صورت لزوم، موضوع خرید سوخو-۳۵ و سوخو-۵۷ را از روسیه می توان در هر زمان از سر گرفت. دمیر که اظهاراتش از تلویزیون ترکیه پخش می شد، گفت: صنعت دفاعی ما هرکاری برای اطمینان از تامین امنیت کشور انجام می دهد و اگر به چیز اضافی نیاز باشد، ما همیشه می توانیم راهی برای آن پیدا کنیم.

این اظهارات پس از آن انجام شد که «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه روز یکشنبه گفت واشنگتن از آنکارا خواسته به جای جنگنده های اف-۳۵، خرید جنگنده های اف-۱۶ را در برنامه قرار دهد.

هفته گذشته دفتر ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد آنکارا پس از کنار گذاشته شدن از برنامه جنگنده های تهاجمی مشترک، اف-۱۶ بیشتری را به ناوگان هوایی خود به جای نسل پیشرفته تر آن یعنی سری اف-۳۵ اضافه می کند.

اختلاف میان آمریکا و ترکیه که منجر به حذف آنکارا از این پروژه شد، پس از تصمیم دولت ترکیه برای خرید سامانه های دفاع هوایی اس -۴۰۰ ساخت روسیه آغاز شد. واشنگتن در واکنش به این اقدام دولت آنکارا، فروش جت های اف-۳۵ به ترکیه را به دلیل آنچه ادعای افشای اسرار نظامی به روسیه خواند، لغو کرد.

311311

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا