آخرین و جدیدترین اخبار ورزشی

باران چشمه: از وزیر ورزش و معاون وقت فرهنگی شکایت کرده بودند نه از فدراسیون/ باید ورزش زورخانه‌ای را احیا کرد

سرپرست فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی گفت: آنهایی که رای لازم را کسب نکردند، به دیوان عدالت اداری شکایت کردند و این شکایت از وزیر ورزش در آن زمان و معاون وقت فرهنگی بود.

اخبار ورزشی

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، مهرعلی باران چشمه سرپرست فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی در نشست خبری که صبح امروز برگزار شد، اظهار داشت: فدراسیون ما چند برنامه برای روزهای آینده و در هفته تربیت بدنی خواهد داشت. روز جمعه همه مرشدان به پارک‌ها می‌روند و در جهت ترویج ورزش پهلوانی، فعالیت‌هایی را انجام می‌دهند. گلریزان برای حمایت از نیازمندان، برنامه دیگر ما خواهد بود که روز پنجشنبه برگزار می‌شود. رویداد مهمتر در طول روزهای پیش‌رو برگزاری مسابقات کشتی پهلوانی قهرمانی کشور و اهدای بازوبند پهلوانی خواهد بود. همه استان‌ها در این رویداد حضور دارند و بیش از 250 ورزشکار و مربی در آن شرکت دارند. مسابقات روزهای شنبه و یکشنبه انجام می‌شود و در نهایت پهلوان کشور عصر روز یکشنبه مشخص خواهد شد. همچنین از مادران حسن یزدانی، برادران گرایی و یکی از بانوان افتخارآفرین و مادر شهید خرازی تجلیل خواهیم کرد. جابر صادق‌زاده شش بار پیاپی پهلوان کشور شده، به همین دلیل بیشتر استان‌ها در سنگین وزن نفرات زیادی را اعزام می‌کنند. برای حضور در این برنامه، از مقامات عالی کشوری و لشگری دعوت شده‌اند و تلاش داریم بازوبند توسط رئیس جمهور بسته شود.

وی افزود: بازوبند پهلوانی قدمت دیرینه‌ای دارد و از سال 1312 به وجود آمده است. تلاش ما این است که امسال رویداد خوبی را برگزار کنیم. با هماهنگی که با علیرضا دبیر داشتیم، سال‌های آینده این مسابقات را با حضور کشتی‌گیران نامدار کشور برگزار می‌کنیم. ضمن اینکه اعضای تیم ملی زورخانه‌ای هم در مسابقات کشتی پهلوانی قهرمانی کشور به اجرای برنامه می‌پردازند.

سرپرست فدراسیون ورزش زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی ادامه داد: جایگاه واقعی ورزش زورخانه‌ای اینجایی نیست که در آن قرار دارد. تلاش ما هم این بوده که بتوانیم این رشته را احیا کنیم. با توجه به شرایط کرونایی، برخی از زورخانه‌ها بسته شدند که البته اخیراً شرایط شیوع کرونا کمتر شد تا زورخانه‌ها نیز باز شوند.

باران‌چشمه با بیان اینکه هدف این است که با برگزاری مسابقات مختلف در رده‌های سنی گوناگون، این رشته را سرپا نگه داریم، گفت: در چند ماه گذشته نشست‌های مختلفی را با فدراسیون‌ها و نهاد‌های مختلف از جمله سازمان ورزش دانش‌آموزی داشتیم. هدف این است که جامعه مخاطب خود را گسترش بدهیم. ورزشی که 900 سال قدمت دارد، متاسفانه جامعه مخاطب کمی دارد و باید به همین دلیل، ورزش زورخانه‌ای را احیا کنیم که این کار با همکاری بخش‌ها و نهاد‌های مختلف امکان‌پذیر خواهد بود. ما در این چند ماه 1.5 میلیارد تومان به استان‌های مختلف برای احیای زورخانه‌ها داده‌ایم.

وی درباره تعامل با فدراسیون بین‌المللی عنوان کرد: در سال‌های قبل تعامل خوبی وجود نداشت، اما این تدبیر از سوی وزارت ورزش صورت گرفت که تعامل بیشتری با هم داشته‌ایم. در واقع قرار شد اگر تغییری توسط فدراسیون بین‌المللی ایجاد شود، این موضوع با هماهنگی فدراسیون ملی باشد. فدراسیون بین‌المللی مسئولیت برگزاری رویدادهای بین‌المللی را بر عهده دارد. امسال مسابقات قهرمانی آسیا در هند برگزار خواهد شد و نفرات تیم ملی ایران نیز تقریباً مشخص شده‌اند. رقابت‌های جام جهانی ورزش زورخانه‌ای در اصفهان برگزار می‌شود. مسابقات جام جهانی کشتی پهلوانی را هم داریم که تاکنون 15 کشور اعلام آمادگی کرده‌اند و احتمالاً دزفول میزبان آن خواهد بود. در دهه فجر مسابقات ورزش زورخانه‌ای با حضور کشورهای عضو اکو در دهه فجر برگزار می‌شود.

وی گفت: هفته گذشته مسابقات در بخش زندان‌های کشور را داشتیم که مشهد میزبان آن بود. در آن رویداد رئیس سازمان زندان‌ها از انجامش خرسند بود و اعتقاد داشت که تاثیر زیادی در روحیه زندانیان دارد.

سرپرست فدراسیون عنوان کرد: کمبود مربیان و داوران و مرشدان، از معضلات رشته ما است. در برخی استان‌ها زورخانه وجود دارد، ولی مربی و داور ندارند، به همین دلیل در حال برگزاری دوره‌های مختلف هستیم تا این معضل از بین برود. ما نشست‌های تخصصی زیادی با داوران، مربیان و مرشدان داشته‌ایم تا بتوانیم شرایط بهتری را به وجود بیاوریم.

وی درباره ابطال نتیجه انتخابات فدراسیون گفت: انتخابات فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای 19 خرداد با نظارت سازمان بازرسی و وزارت ورزش و سایر نهادها برگزار شد و یک روز بعد نیز حکم ریاست من را صادر کردند. آنهایی که رای لازم را کسب نکردند، به دیوان عدالت اداری شکایت کردند و این شکایت از وزیر ورزش در آن زمان و معاون وقت فرهنگی بود. قاضی پرونده ابطال موقت انتخابات را اعلام کرد و حالا هم پرونده در دادگاه تجدید نظر است. در واقع هیچ شکایتی از فدراسیون نشده است. فکر می‌کنم تا یکی دو ماه آینده تکلیف انتخابات فدراسیون مشخص می‌شود. به نظرم، رای در دادگاه تجدید نظر به شکل گذشته بازخواهد گشت. ورزشی که بحث جوانمردی و مروت را دارد، به نظرم اینگونه شبهه‌ها زیبنده نیست و امیدوارم تکلیف مشخص شود و جامعه ورزش زورخانه‌ای بیش از این متضرر نشود. باید توجه کرد که ما تلاش‌های زیادی در همین مدت کرده‌ایم، به طوری‌که امسال شاهد افزایش پنج برابری بودجه نسبت به سال گذشته بوده‌ایم که اقدام بزرگی است. همچنین دبیرخانه ستاد ترویج فرهنگ پهلوانی را نیز احیا کرده‌ایم.

وی درباره کمیته جهانی کشتی پهلوانی که توسط اتحادیه جهانی کشتی به وجود آمده ‌و ریاستش نیز بر عهده یک ایرانی است، عنوان کرد: علیرضا حیدری رئیس آن کمیته و نماینده اتحادیه جهانی است. ما برنامه‌های بین‌المللی مرتبط را با او هماهنگ می‌کنیم و همچنین تلاش خواهیم کرد که حیدری در این سمت باقی بماند. ورزش زورخانه‌ای به نام ایران در یونسکو ثبت شده، اما از دست دادن این پست باعث از دست رفتن فرصت‌هایی برای ایران می‌شود. بر همین اساس وزارت ورزش و فدراسیون کشتی باید کمک کنند تا این جایگاه از بین نرود.

باران‌چشمه درباره موضع فدراسیون پیرامون حضور بانوان در این رشته گفت: در سال‌های گذشته پیرامون این موضوع در فدراسیون صحبت شد که ورزش زورخانه‌ای در خانواده‌ها گسترش پیدا کند. وقتی سرپرست فدراسیون بودم، با معاونت بانوان مکاتبه کردیم و او گفت که حضور بانوان فعلاً منتفی است. در واقع این موضوع باید توسط وزارت ورزش تعیین و تکلیف شود.

وی درباره بودجه فدراسیون گفت: من 15 دی 1399 وارد شدم و 800 میلیون وارد فدراسیون شده بود و من در همان مدت کوتاه یک میلیارد پول وارد کردم. من برای سال جاری برنامه 12 میلیاردی دادم، اما جمع‌بندی صورت گرفته دریافت مبلغ پنج میلیارد تومان شد. خدا را شکر تا این لحظه کمبود پول نداشته‌ایم و مسئولان در کنار این رشته بوده‌اند. تا الان کسری بودجه نداشته‌ایم، اما در ایجاد زورخانه، تکمیل زورخانه‌های نیمه کاره و خرید تجهیزات و … نیاز به حمایت بیشتری داریم. این خبر را هم بدهم که ما جلسه‌ای با کمیسیون فرهنگی مجلس داشتیم و اعضای کمیسیون قول دادند که برای سال آینده بودجه احداث یک زورخانه بین‌المللی اختصاص داده شود.

تعیین جایزه 30 میلیونی برای پهلوان سال 1400

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا