آخرین و مهمترین خبرهای جهان

احتمال حمله روسیه به اوکراین قوت گرفت

احتمال حمله روسیه به اوکراین قوت گرفت

ایسنا نوشت: هم‌زمان با اینکه اوکراین اعلام کرده روسیه بیش از ۹۰ هزار نیرو در مرزهایش مستقر کرده است، بر اساس گزارشی که روز جمعه منتشر شد، این کشور در نظر دارد تا اوایل سال آینده میلادی یک تهاجم نظامی را علیه اوکراین داشته باشد.

به نوشته روزنامه واشنگتن پست، به گفته مقامات آمریکایی و یک سند اطلاعاتی، حمله نظامی برنامه ریزی شده می‌تواند شامل یک حمله "چند-جبهه‌ای" با ۱۷۵ هزار سرباز باشد.

یک مقام دولتی بدون ذکر نامش به واشنگتن پست گفت: این برنامه‌ها شامل حرکت گسترده ۱۰۰ گردان تاکتیکی با حدود ۱۷۵ هزار پرسنل، همراه با زره پوش، توپ و تجهیزات است.

برگه اطلاعاتی به‌دست آمده نشان می‌دهد که روسیه نیروهای خود را در ۴ منطقه گرد هم آورده است. براساس سندی که از طبقه بندی خارج شده و شامل تصاویر ماهواره‌ای هم می‌شود، مسکو ۵۰ گروه تاکتیکی به همراه تانک‌ها و توپ مستقر کرده است.

پیشتر اولکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین اظهار کرد که نزدیک به ۹۴ هزار سرباز روسی در مرز اوکراین مستقر شده‌اند و هشدار داد که مسکو می‌تواند تنش بزرگی را در ماه ژانویه ایجاد کند.

آمریکا به روسیه در قبال هر گونه تهاجم نظامی جدید علیه اوکراین هشدار داده و از مسکو خواسته تا به تعهدات خود براساس توافقنامه‌های مینسک عمل کند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا گفت که وی در حال کار کردن بر روی "ابتکاراتی" است که هر گونه حمله و تهاجم از جانب روسیه علیه اوکراین را "خیلی خیلی دشوار" کند.

بایدن گفت که "دائما" از طریق آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا با متحدان آمریکایی در اروپا در تماس است.

بایدن افزود: من در حال کار کردن بر روی برنامه‌ها و ابتکاراتی جامع و معنادار هستم تا کار را برای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه خیلی خیلی سخت کنم و از آن چیزی که مردم را نگران کرده، جلوگیری کنم.

این در حالی است که یک مقام روسی روز جمعه گفت که احتمالا یک نشست مجازی بین پوتین و بایدن در روزهای آتی برگزار شود.

یوری اوشاکوف، مشاور سیاست خارجی کاخ کرملین به خبرنگاران در مسکو گفت: روسای جمهور دو کشور (روسیه و آمریکا) قصد دارند درخصوص اجرای تصمیمات اتخاذ شده در نشست ژنو در ماه ژوئن، روابط دوجانبه، وضعیت افغانستان، ایران، اوکراین، لیبی و سوریه گفت‌وگو کنند.

۳۱۱۳۱۱

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا