پزشکی

کار ساده‌ای که خطر مرگ زودرس را کاهش می‌دهد

اداکسو

محققان رابطه بین تعداد گام‌ها و مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی عروقی و عوامل دیگر را بررسی کردند و دریافتند که ۸۸۰۰ قدم برای پیاده‌روی روزانه بسیار مناسب و ایده‌آل است و می‌تواند خطر مرگ و میر را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

به گزارش بهداشت نیوز در حالی که بسیاری از افراد، یک پیاده‌روی سالم را شامل ۱۰هزار قدم در روز می‌دانند، یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که روزانه با ۸،۸۰۰ قدم پیاده‌روی می‌توانید خطر مرگ و میر زودرس و ابتلا به بیماری‌های قلبی را از خود دور کنید.

یک مطالعه جدید که در اسپانیا انجام شد، نشان داد که برداشتن ۸۸۰۰ قدم روزانه (معادل ۶ کیلومتر) می‌تواند به طور قابل توجهی خطر مرگ زودرس را کاهش دهد. این اولین مطالعه‌ای است که میزان ایده‌آل گام‌هایی را که باید در روز پیاده‌روی کنید اندازه‌گیری می‌کند و نشان می‌دهد که فعالیت بدنی کوتاه‌مدت قادر است احتمال بیماری قلبی و مرگ را به حداقل برساند.

افزایش تعداد قدم‌ها، سلامت کلی را بهبود می‌بخشد

به گفته محققان، برای بسیاری از افراد، پیاده روی ۷هزار تا ۹هزار قدم در روز، آسان‌تر از ۱۰هزار قدم به نظر می‌رسد. از طرفی افزایش تعداد گام‌های روزانه به میزان ۵۰۰ قدم، فواید پیاده‌روی را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد. کافی است هربار مدت‌زمان پیاده‌روی خود را تقریباً ۱۰ دقیقه (حدود ۱۰۰۰ قدم) بیشتر کنید.

با به‌کارگیری این نکته، همه افراد با هر میزان آمادگی بدنی می‌توانند به تدریج گام‌های روزانه خود را افزایش دهند، نه اینکه به یکباره ۱۰هزار قدم یا بیشتر را هدف قرار دهند. حتی افزودن کمترین تعداد قدم‌ها در طول یک پیاده‌روی ارزشمند است و سلامت شما را ارتقا می‌دهد.

هم‌چنین در این تحقیقات به طور دقیق ذکر شده که:

۲۶۰۰ قدم در روز، خطر مرگ و میر را تا ۸ درصد کاهش می‌دهد.
۲۸۰۰ قدم در روز عملکرد قلب را تقویت می‌کند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را تا ۱۱ درصد کاهش می‌دهد.
در مقیاس بالاتر نیز ۸۸۰۰ قدم در روز با کاهش ۶۰ درصدی خطر مرگ و میر و ۷۲۰۰ قدم با کاهش ۵۱ درصدی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی همراه است.
با افزایش سرعت نیز می‌توانید مزایای پیاده‌روی خود را دو چندان کنید. این مطالعه نشان می‌دهد که راه رفتن سریع هم با کاهش خطر مرگ و میر مرتبط است. پیاده‌روی با سرعت زیاد، شدت و سختی ورزش را افزایش می‌دهد؛ همین موضوع، تغییرات فیزیولوژیکی را تسریع می‌کند و شما را به اهداف مدنظرتان (کاهش وزن، چربی‌سوزی و …) نزدیکتر می‌کند.

چگونه هر روز تعداد قدم‌های بیشتری برداریم؟

اگر از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده می‌کنید، زودتر از زمان معمول از اتوبوس یا قطار پیاده شوید تا بخشی از مسیر را پیاده طی کنید.
اگر خودتان رانندگی می‌کنید، کمی دورتر از مقصد پارک کنید و باقی راه را پیاده بروید.
دقایقی از اوقات فراغت خود را در منزل، حتی برای ۵ الی ۱۰ دقیقه، راه بروید.
به جای آسانسور از پله استفاده کنید.

منبع: خبر آنلاین

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا