آخرین و مهمترین خبرهای اجتماعی

کارمندان واکسینه نشده، هفته‌ای یک‌بار تست کرونا بدهند

اداکسو
کارمندان واکسینه نشده، هفته‌ای یک‌بار تست کرونا بدهند

باشگاه خبرنگاران نوشت: فرهادی گفت: کارمندانی که کارت واکسن نداشته باشند، برای حضور در محل کار باید هر ۷۲ ساعت، یکبار تست پی‌سی‌آر بدهند.

محسن فرهادی، معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درباره مصوبه روز دوشنبه ۲۶ مهر استانداری تهران مبنی بر لغو دورکاری کارمندان ادارات از روز سه شنبه، ۲۷ مهر گفت: لغو دورکاری کارمندان ادارات استان تهران از روز ۲۷ مهر توسط مقامات استانداری اتخاذ شده است.

او افزود: اگر آمادگی در سطح کشور وجود داشته باشد، مصوبات ستاد ملی با محوریت طرح مدیریت هوشمند محدودیت‌ها از اول آبان برای کارکنان دولتی، نهادهای مردمی و شرکت‌های خصوصی اجرا می‌شود که ضمن لغو دورکاری، کارکنان برای حضور در محل کار باید کارت واکسیناسیون داشته باشند.

فرهادی با اشاره به اینکه استانداری و ستادملی مقابله با کرونا با یکدیگر رابطه طولی دارند، گفت: مصوبات ستاد ملی کرونا برای کل کشور لازم الاجراست و استانداری‌ها هم اختیاراتی دارند مثل تعطیلی روزهای خاص و جابجایی ساعت‌ها که احتمالا استاندار تهران از این اختیارات استفاده کرده‌اند. با این مصوبه دورکاری در استان تهران حتما لغو شده است.

او آغاز مرحله لغو دورکاری و بازگشایی مدارس در کشور را نیازمند زیرساخت مناسب بیان کرد و گفت: تمام این فرآیندها نیازمند افزایش پوشش واکسیناسیون در کشور است و کارکنان موظف هستند کارت واکسن داشته باشند. اگرچه واکسن زدن اجباری نیست اما اگر فردی از کارکنان دولتی، نهادهای مردمی و شرکت‌های خصوصی کارت واکسن نداشته باشد باید هر ۷۲ ساعت یکبار تست پی سی آر بدهد. الزامات و اجبار قوانین مربوط به کارکنان، تحت اختیار مسئولان هر بخش و متفاوت از دیگر نهادهاست.

رعایت پروتکل‌های بهداشتی؛ شرط اصلی حضور دانش آموزان در مدارس

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت بازگشایی مدارس را منوط به واکسیناسیون کامل معلمان و افزایش پوشش واکسیناسیون دانش آموزان بیان کرد و گفت: علاوه بر واکسیناسیون حتما باید دستورالعمل‌های بهداشتی اعم از زدن ماسک و فاصله گذاری اجتماعی در مدارس رعایت شود.

او با اشاره به شرایط مورد نیاز برای بازگشایی مدارس بیان کرد: حدود ۱۳۴ هزار مدرسه در سراسر کشور داریم که تعدادی از آن‌ها عشایری و تعدادی چندپایه روستایی هستند که برخی از آن‌ها حدود ۲۰ دانش‌آموز دارند. پیش از این هم مدارس روستایی و عشایری به دلیل نداشتن امکانات اینترنتی و تلفن هوشمند و به جهت امکان رعایت فاصله گذاری اجتماعی به صورت حضوری برگزار می‌شدند و در حال حاضر هم به صورت حضوری هستند.

فرهادی در خصوص بازگشایی مدارس در کلان‌شهرها توضیح داد: مدارس شهرهای بزرگی مثل تهران باید بتوانند فاصله اجتماعی ۱.۵ تا ۲ متر مربعی را به همراه تهویه مناسب برای دانش آموزان فراهم کنند. با توجه به اینکه بسیاری از مدارس در این شهرها امکان فراهم کردن تمام این شرایط را ندارند پس باید کلاس‌ها تلفیقی از آموزش حضوری، مجازی، کارگاهی و آزمایشگاهی باشد که تصمیم گیری چگونگی برگزار کردن آن بر عهده مدرسه است. در هر صورت ما هیچ کلاس شلوغی مثل دوره قبل از کرونا نخواهیم داشت. برنامه ریزی برای آن سخت است، اما طی برگزاری جلسات متعدد با آموزش و پرورش پروتکل بهداشتی به مدارس اعلام شده و نکات کلیدی در آن قید شده است.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: دستور این است که واکسیناسیون دانش آموزان انجام شود، اما واکسیناسیون شرط اصلی حضور دانش آموزان در مدارس نیست.

فرهادی با تاکید براینکه با کاهش ایمنی، نیاز به تزریق دُز سوم واکسن نیاز است، تصریح کرد: باید برای واکسیناسیون سراسری با شتاب پیش برویم ضمن اینکه برخی با ورود سوش‌های جدید، قائل به پوشش ۸۵ درصدی واکسیناسیون عمومی هستند. ایمنی بخشی این واکسن مثل واکسن‌های سرخک و ب ث ژ نیست که ایمنی حدودا ۱۰۰ درصدی داشتند. تاکید بر واکسیناسیون در جهت کاهش بستری‌ها و مرگ و میرها صورت می‌گیرد.

واکسیناسیون سالمندان و بیماران خاص پس از واکسیناسیون ۸۰ درصدی

فرهادی تزریق دُز سوم برای افراد سالمند و دارای بیماری زمینه‌ای را توصیه کرد و افزود: اگر پوشش واکسیناسیون به بالای ۸۰ درصد برسد دُز سوم برای افراد سالمند و دارای بیماری زمینه‌ای توصیه می‌شود. ما باید در شرایطی بازگشایی‌ها را انجام دهیم که احساس کنیم تمام کشور قرمز است و نباید شرایط زرد و آبی را در نظر بگیریم. باید احساس کنیم همیشه خطر ابتلا وجود دارد. باید پروتکل‌های بهداشتی ماسک‌زدن، شستشوی دست‌ها، فاصله گذاری اجتماعی و تهویه مناسب رعایت شود همانطور که تمام دنیا بر این ۴ فاکتور برای پیشگیری از کرونا تاکید دارند.

۲۳۵۲۳۳

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا