رپورتاژ

چک لیست گام به گام تمیز کردن آشپزخانه در عرض یک ساعت بی‌لک می‌کند

آشپزخانه به عنوان مرکز زندگی خانگی شما و مکانی که تغذیه واقعی و مجازی در آن صورت می گیرد، قلب خانه شما است. به همین دلیل است که تمیز کردن آشپزخانه اولین قدم برای داشتن یک خانه کاملا تمیز است.

در حالی که مرتب کردن آشپزخانه روزانه برای حفظ فضایی که همیشه به نظر می رسد و بوی خود را می دهد ضروری است، تمیز کردن عمیق منظم همیشه ایده خوبی است. «تمیز کردن عمیق منظم» در اینجا به معنای چیزی است که بین تمیز کردن روتین بعد از شام و تازه کردن کامل آشپزخانه (نوعی که هودهای روغنی اجاق را خیس می‌کنید و کویل‌های کندانسور یخچال خود را گردگیری می‌کنید) قرار می‌گیرد. فقط یک اسکراب کافی است که آشپزخانه شما بدون لک به نظر برسد.

در اینجا راهنمایی برای تمیز کردن، نحوه تمیز کردن و به چه ترتیبی آورده شده است. اما در ابتدا، اگر می‌خواهید تمیز کردن آشپزخانه خود را مختصر و متمرکز نگه دارید، نکات مفیدی داریم که باید در نظر داشته باشید.

چند نکته که هنگام تمیز کردن آشپزخانه باید به خاطر بسپارید

این موارد را در نظر داشته باشید تا تجربه تمیز کردن آشپزخانه خود را تا حد ممکن دلپذیر و کارآمد کنید:

 1. در این نوع تمیز کردن خیلی عمیق نشوید.

شما به دنبال تمیز کردن عمیق تر هستید، نه تمیز کردن عمیق اقلام جداگانه. اگر وسوسه شدید که داخل فر خود را تمیز کنید، ماشین ظرفشویی خود را عمیق تمیز کنید، توستر را جدا کنید یا دوغاب را بشویید، فعلاً از آن صرف نظر کنید و به زودی برنامه ریزی کنید.

 1. از ابزار مناسب استفاده کنید.

داشتن کیت تمیز کننده مناسب هر کاری را رضایت بخش تر و موثرتر می کند. به عنوان مثال، برای تمیز کردن آشپزخانه، ممکن است بخواهید یک اسکرابر تیغی برای خراش دادن سطل از روی اجاق گاز شیشه ای خود داشته باشید. همچنین، به خاطر داشته باشید که در حالی که سرکه سفید قطعاً یک اسب تمیز کننده است، اسید موجود در سرکه می تواند به سطوح گرانیتی و سایر سنگ های طبیعی آسیب برساند.

تمیز کردن آشپزخانه: راهنمای گام به گام

روال تمیز کردن توضیح داده شده در این پست برای تمیز کردن هفتگی یا دو هفته ای بسته به میزان استفاده شما از آشپزخانه در نظر گرفته شده است.

در اینجا نحوه ساخت آشپزخانه خود در حدود یک ساعت بی عیب و نقص آورده شده است:

 1. به هم ریختگی پیشخوان خود را پاک کنید.

شما نمی توانید به درستی اطراف آشغال هایی که در وهله اول به آشپزخانه شما تعلق ندارند را تمیز کنید.

از یک گوشه آشپزخانه یا قسمتی از پیشخوان شروع کنید و هر چیزی را که متعلق به پیشخوان شما نیست بردارید.

ممکن است زمان خوبی برای استفاده از روش سبد لباسشویی باشد. در حال حاضر با کنار گذاشتن اقلام یکی یکی خود را در تنگنا قرار ندهید و احتمال حواس پرتی را افزایش ندهید.

بعد از اینکه همه پیشخوان ها تمیز شدند یا بعد از اینکه آشپزخانه کاملاً تمیز شد، می توانید وسایل را در جایی قرار دهید که می روند.

 1. ماشین ظرفشویی و آبکش ظرف را خالی کرده و ظروف را بشویید.

این که آیا آشپزخانه شما در ابتدا نسبتاً تمیز است – یا ظروف کثیف شناور دارید – شروع با مکان های خالی برای قرار دادن ظروف تازه شسته شده، تضمین می کند که گلوگاه ها مانع تلاش شما برای تمیز کردن نمی شوند.

اگر ماشین ظرفشویی شما پر یا تقریباً پر از ظروف کثیف است، ابتدا ظروف ماندگار را بشویید و قبل از ادامه تمیز کردن، ماشین ظرفشویی را روشن کنید.

تابه‌های سوخته‌ای را که کنار گذاشته‌اید، تمیز کنید.

تمام ظروف آویزان را بشویید، از جمله بطری های آبی که روی پیشخوان کنار سینک قرار دارند.

 1. بالای یخچال و کابینت ها را گردگیری کنید.

مهم نیست که به کدام اتاق رسیدگی می کنید، تمیز کردن از بالا به پایین همیشه منطقی است. به این ترتیب، چون کثیفی و گرد و غبار از جای خود خارج شده و روی سطح زیرین بعدی می نشیند، مطمئناً آن را تمیز می کنید. در آشپزخانه، می‌توانید با گردگیری چراغ‌های بالای سر، بالای یخچال و رویه کابینت‌ها، از بالا شروع کنید. وسایل کوچک را تمیز کنید.

در مرحله بعد، وسایل کوچک خود را به سرعت تمیز کنید. نمی‌خواهید زمان زیادی را صرف این کار کنید یا خیلی عمیق تمیز کنید، اما این فرصت خوبی است برای درخشش و پاک کردن زباله‌های موجود در مایکروویو، قهوه‌ساز، توستر/توستر، یا میکسر ایستاده‌تان.

فضای داخلی وسایل کوچک خود را تمیز کنید. خرده های توستر را بیرون بریزید و چرخه سرکه را در قهوه ساز خود بچرخانید.

داخل مایکروویو خود را با سرکه بخار کنید و آن را پاک کنید.

قسمت بیرونی هر وسیله کوچک را پاک کنید. از یک پارچه میکروفیبر مرطوب شده با محلول سرکه سفید یا کمی پاک کننده همه منظوره استفاده کنید. (اما از سرکه روی فولاد ضد زنگ استفاده نکنید – می تواند درخشش را از بین ببرد.)

 1. هر چیز دیگری که روی پیشخوان شما باقی می ماند را تمیز کنید.

علاوه بر برخی از وسایل کوچک که به طور منظم مورد استفاده قرار می‌گیرند، ممکن است سینی روغن‌های پخت و پز، قفسه‌ای از لیوان‌ها یا ظرفی که ظروف پخت و پز را در خود جای می‌دهد روی پیشخوان خود داشته باشید. از تمیز بودن این وسایل اطمینان حاصل کنید.

سینی ها را گردگیری کنید یا آنها را بشویید یا پاک کنید.

بطری ها یا ظروف را پاک کنید

در نظر بگیرید که آیا چیزی وجود دارد که روی پیشخوان نگه داشته اید و می توانید به جای آن در کابینت یا کشو قرار دهید.

این زمان خوبی برای پاک کردن قفسه ظروف (بدیهی است ابتدا آن را خالی کنید) و تشک خشک کن خود را در شستشو بیندازید.

 1. قسمت بیرونی اجاق گاز و فر را تمیز کنید.

باز هم، تمیز کردن کامل اجاق گاز ممکن است در زمان دیگری انجام شود، اما تمیز کردن مختصر بیرونی تا حد زیادی در به دست آوردن آشپزخانه ای با ادویه و دهانه کمک می کند.

از بالای قسمت بیرونی اجاق گاز شروع کنید و به سمت بالا حرکت کنیددر راه پایین

اگر در حال تمیز کردن اجاق گاز هستید، گریل ها را بردارید (اگر کثیف هستند بهتر است آن ها را خیس کنید) و سطح زیر آن را با پاک کننده همه منظوره پاک کنید.

اگر اجاق گاز را با مشعل‌های برقی تمیز می‌کنید، می‌توانید آن‌ها را با صابون ظرف رقیق تمیز کنید (دوباره سطح زیر را با پاک‌کننده همه منظوره پاک کنید).اگر در حال تمیز کردن یک اجاق گاز برقی شیشه ای هستید، فقط کل آن را با آب گرم و صابون پاک کنید.هنگامی که رویه آن تمیز شد، قسمت جلویی فر را با یک پاک کننده همه منظوره، سرکه سفید یا صابون ظرف رقیق شده پاک کنید.دستگیره ها و نمایشگر را فراموش نکنید!

7. شمارنده های خود را پاک کنید.

زمانی که ظروف شما شسته شدند، گرد و غبار را پاک کردید و وسایل کوچکتان تمیز و درخشان شدند، وقت آن است که به کانترهایتان رفتار سلطنتی بدهید.هنگام کار در بخش، همه چیز را از روی پیشخوان خود بردارید، از جمله چیزهایی که در آنجا زندگی می کنند، مانند سینی روغن های پخت و پز یا ظرف ظروف پخت و پز.در صورت لزوم، خرده های گیر افتاده را بین پیشخوان و فر با یک کارت اعتباری یا سوهان کن تابه خارج کنید.

کانترهای خود را با کمی پاک کننده مناسب برای نوع پیشخوان خود و یک پارچه میکروفیبر کاملاً پاک کنید.خشک کن تا کانترها درخشان شوند.با هر بخش شمارنده این کار را تکرار کنید.

 1. سینک خود را عمیقا تمیز کنید.

تمیز کردن عمیق سینک راحت تر از چیزی است که به نظر می رسد. ابتدا آن را بشویید. از پاک‌کننده‌ای مانند Bon Ami یا Bar Keeper’s Friend استفاده کنید، حتماً با یک برس تمیزکننده جزئیات، گوشه‌ها و شکاف‌ها را برطرف کنید. شیر آب و هر جای اسفنج یا ظروف صابونی را نیز تمیز کنید. همه چیز را بشویید.

کار را با پر کردن سینک با آب داغ و اضافه کردن سفید کننده به آب به پایان برسانید. بگذارید ده دقیقه بماند و آبکش کنید.اگر زباله دانی دارید و می خواهید بوی خوش آن حفظ شود، می توانید لیمو (یا پوست لیمو) یا هر مرکبات دیگری را به زهکش اضافه کنید و دفع را اجرا کنید (با آب جاری).

 1. یخچال را خالی کنید.

شاید این زمان برای تمیز کردن عمیق کامل یخچال نباشد، اما از قفسه های خود عبور کنید و هر چیزی که تاریخ مصرف گذشته است را بردارید، هر گونه ریخته شده را پاک کنید و چیزها را در جای مناسب خود قرار دهید.

10. بیرون وسایل بزرگ خود را تمیز کنید.

قسمت بیرونی یخچال و ماشین ظرفشویی خود را پاک کنید. در صورت لزوم با پاک کننده فولاد ضد زنگ پولیش دهید.

 1. سطل زباله خود را خالی و پاک کنید.

شاید اکنون زمان شستشوی کامل سطل زباله نباشد، اما آن را تا جایی که می توانید داخل آشپزخانه تمیز کنید.

اگر سطل زباله پر است بیرون بیاورید. خرده های ته قوطی را با جاروبرقی خارج کنید.داخل و خارج آن را با دستمال ضدعفونی کننده پاک کنید. این کار را با سطل های بازیافت و کمپوست خود تکرار کنید.

 1. زمین را جارو بکشید، جاروبرقی بکشید و تمیز کنید.

اگرچه ما با تمیز کردن دوغاب یا تمیز کردن عمیق کاشی‌ها در علف‌های هرز قرار نمی‌گیریم، تمیز کردن کف‌تان به خوبی باعث می‌شود که آن را به‌عنوان نو به نظر برسانید.با جارو جارو بزنید تا همه خرده‌ها و زباله‌های بزرگ‌تری را که در کف آشپزخانه قرار می‌گیرند جمع آوری کنید، به خصوص در نزدیکی انگشتان پاهای کابینت. جارو خود را زیر یخچال و فر نیز هل دهید. پس از جارو کردن، از جاروبرقی استفاده کنید تا گرد و غبار ریز و کثیفی آن گرفته شود. آن را با تمیز کردن کامل دنبال کنید تا کثیفی و کثیفی را از بین ببرید.

 1. کارهای پایانی خود را اضافه کنید.

به عنوان افتخار آشپزخانه تازه بکر خود، اسفنج ها، پارچه های پارچه ای و حوله های ظرفشویی خود را با اسفنج های تازه جایگزین کنید، یک شمع روشن کنید و چند گل بریده روی پیشخوان یا میز خود قرار دهید.

اگر به تمیز کردن عمیق تری نیاز دارید:

کارهای تمیز کردن عمیق تری که ممکن است بخواهید بگنجانید (علاوه بر تمیز کردن داخلی اجاق گاز و غیره) شامل تمیز کردن درب کابینت خارجی، تمیز کردن انباری و نظافت زیر لوازم خانگی می باشد.

به یاد داشته باشید که آشفتگی آشپزخانه، روی پیشخوان ها، داخل کابینت ها، و فضای داخلی یخچال و انباری شما، تفاوت زیادی در احساس آشپزخانه شما ایجاد می کند، و اینکه شما و خانواده تان چقدر می توانید آن را تمیز و منظم نگه دارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا