آخرین و مهمترین اخبار سیاسی

پای بالگرد و جنگنده‌های جدید روسی به ایران باز می‌شود؟

اداکسو
 پای بالگرد و جنگنده‌های جدید روسی به ایران باز می‌شود؟

تسنیم نوشت: طبق گفته سردار باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح، ایران قصد خرید بالگرد و جنگنده از روسیه دارد که این امر می‌تواند موازنه قدرت هوایی در منطقه را تا حد زیادی به نفع کشورمان تغییر دهد.

روز گذشته سردار سرلشکر محمدباقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح درنشستی با مسئولان نهادهای ایرانی درمسکو به موضوع خریدهای نظامی ایران از روسیه پرداخت و گفت که قرارداد خریدتجهیزاتی نظیر هواپیماهای جنگنده، جت آموزشی و بالگردهای رزمی از روسیه منعقد شده و قرار است در این سفر درباره اجرایی شدن آن مذاکره شود.

رایزنی‌های جدی ایران در روسیه برای خرید تسلیحات/ پای بالگرد و جنگنده‌های جدید به ایران باز می‌شود؟

روابط ایران با روس‌ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی بویژه در حوزه نظامی وارد مرحله جدیدی شد و بعد از دفاع مقدس و در سال‌های انتهایی دهه 60 و ابتدای دهه 70 ایران یک قرار داد نظامی به ارزش 10 میلیارد دلار با روسیه منعقد کرد که در نتیجه آن تسلیحاتی نظیر جنگنده‌های میگ 29، سوخو 24 تانک‌های تی 72 وزیردریایی‌های کلاس کیلو خریداری شد.

رایزنی‌های جدی ایران و روسیه/ پای بالگرد و جنگنده‌های جدید به ایران باز می‌شود؟
جنگنده‌های میگ 29 در خدمت نیروی هوایی ارتش

این همکاری در حوزه نظامی بعدها نیز ادامه یافت که به خرید تعدادی تجهیزات نظامی -از تسلیحات انفرادی گرفته تا برخی سامانه های پدافندی و راداری و حتی کامیون های نظامی کاماز- توسط ایران انجامید.

رایزنی‌های جدی ایران و روسیه/ پای بالگرد و جنگنده‌های جدید به ایران باز می‌شود؟
کامیون‌های کاماز تحویل شده به نیروی زمینی سپاه

در این میان، پر بحث ترین قرارداد نظامی ایران و روسیه در سال های گذشته، پرونده خرید سامانه پدافندی اس 300 بود که علی رغم پرداخت پول خرید، با امتناع روسیه مواجه و نهایتا با شکایت ایران، چند سال بعد در سال 1396 به ایران تحویل شد.

رایزنی‌های جدی ایران و روسیه/ پای بالگرد و جنگنده‌های جدید به ایران باز می‌شود؟
سامانه پدافندی اس 300 در اختیار نیروی پدافند هوایی ارتش

خرید جنگنده های جدید از روسیه نیز از چند سال قبل به یکی از پر بحث‌ترین گمانه‌زنی‌های فضای رسانه‌ای کشور در حوزه نظامی تبدیل شد.

ناوگان هوایی ارتش ایران در سال های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تماما از تجهیزات غربی بخصوص آمریکایی بهره می‌برد و با پیروزی انقلاب و قطع روابط ایران و آمریکا، کم کم کشورمان برای رفع نیازهای خود در حوزه هوایی به سمت خرید از شرق نیز متمایل شد.

در این میان، خرید جنگنده های جدید بخصوص جنگنده سوخو30 از روسیه یکی از محتمل‌ترین خریدهای سال های اخیر بود که در تحلیل‌های نظامی به آن پرداخته شد.

خبر احتمال خرید این جنگنده توسط ایران را اولین بار سورنا ستاری معاون علمی رئیس جمهور به شکل علنی در جریان بازدید از نمایشگاه ماکس روسیه در سال 1394 اعلام کرد.

یک سال بعد، سردار دهقان وزیر دفاع وقت نیز گفت که در جریان سفر به مسکو، درباره خرید جنگنده سوخو 30 اس ام و تانک تی 90 نیز مذاکره خواهد شد.

در همین سال علی اکبر ولایتی مشاور بین الملل رهبر انقلاب هم در گزارش سفر خود به مسکو گفته بود که روسیه حاضر است به ما جنگنده سوخو 30 بفروشد.

رایزنی‌های جدی ایران و روسیه/ پای بالگرد و جنگنده‌های جدید به ایران باز می‌شود؟
جنگنده سوخو 30 اس ام/

جنگنده چند ماموریتی سوخوی 30 در حقیقت گونه بسیار ارتقاء یافته از هواپیمای سوخوی 27 روسیه است.
حدود 12 مدل از جنگنده سوخوی 30 ساخته شده و به غیر از نیروی هوایی روسیه، در ارتش های 10 کشور دیگر جهان مشغول به خدمت است.
در حال حاضر و بر اساس اطلاعات موجود، مدل های MK،M2 و SM از این جنگنده در روسیه در حال تولید است
که البته مدل MKI این جنگنده که مخصوص نیروی هوایی هندوستان طراحی شده است

علاوه بر اینها، در سال 96 نیز امیر پوردستان جانشین وقت فرمانده کل ارتش در گفتگویی درباره خرید جنگنده سوخو 30 اظهار داشت: با طرف روسی صحبت و موافقت شد اما قطعنامه 2231 سازمان ملل مانع شد که این کار انجام شود. اما رایزنی‌ها با طرف روسی برای کسب موافقت جهت خرید جنگنده سوخو 30 را در سال‌های آتی ادامه می‌دهیم.

اگرچه مقامات رسمی در صحبت‌های خود به موضوع خرید جنگنده سوخو30 اشاره می‌کردند ولی در فضای رسانه‌ای و غیررسمی سخن از برخی نمونه‌های دیگر نظیر سوخو35 نیز به میان می‌آید که فعلا همه آنها در حد گمانه‌زنی هستند.

آنطور که سردار باقری گفته، خریدهای ایران منحصر به جنگنده نبوده و خرید انواع بالگردها و هواپیماهای جت آموزشی نیز در دستور کار قرار دارد. اگرچه تاکنون مشحصا به نوع خریدها اشاره نشده، ولی ایران پیش از این نیز تعدادی بالگرد میل 17 را از روسیه خریداری کرده و حالا در فضای مجازی برخی کاربران به احتمال خرید بالگرد میل 28 و یا جت آموزشی یاک نیز اشاره کرده اند.

تحریم‌های تسلیحاتی ایران روز یکشنبه 27 مهر 1399 (18 اکتبر 2020) بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل و به عنوان یکی از بندهای معاهده برجام لغو شد و حالا احتمال دسترسی کشورمان به تجهیزات جدید بیشتر شده است.

رایزنی‌های جدی ایران و روسیه/ پای بالگرد و جنگنده‌های جدید به ایران باز می‌شود؟
بالگرد Mi-17 در اختیار سپاه پاسداران

امیر روحانی مدیر عامل شرکت پشتیبانی و نوسازی بالگردهای ایران نیز طی مصاحبه ای گفته بود که قرار است ایران به قطب منطقه ای تعمیر بالگردهای شرقی تبدیل شود.

کارشناسان حوزه نظامی معتقدند خرید تجهیزات رزم هوایی آنهم در فضایی که اکثر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در حال تجهیز ناوگان هوایی خود هستند، می‌تواند تا حدودی موازنه قدرت هوایی را به نفع ایران تغییر دهد.

با این تفاسیر باید منتظر رزوهای آینده بود و دید که آیا ایران علاوه بر جنگنده و بالگرد قصد خرید تجهیزات دیگری نیز از روسیه دارد یا خیر؟

2323

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا