آخرین و مهمترین اخبار سیاسی

ماموریت استراتژیک مهمترین دانشگاه نظامی ایران از نگاه مشاور رهبر انقلاب

اداکسو

به انتشار از سایت معرفت نیوز

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سرلشکر یحیی صفوی در مراسم دانش‌آموختگی اولین دوره دفاع ملی دانشجویان غیرایرانی دانشگاه عالی دفاع ملی گفت: دانشگاه عالی دفاع ملی افتخار می‌کند در راستای تدابیر مقام معظم رهبری و در چارچوب سیاست خارجی ایران، اصل سیاست همسایگی را بر مبنای ایجاد همگرایی منطقه‌ای جهت ارتقا و توسعه روابط همه‌جانبه سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی با ۱۵ کشور همسایه و کشورهای دوست در دولت سیزدهم به ریاست شهید آیت‌الله رئیسی و هم‌اکنون در دولت چهاردهم با ریاست جناب آقای دکتر مسعود پزشکیان در اولویت قرار داده است.

بنابر روایت ایسنا، دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا با بیان اینکه در سیاست همسایگی یکی از مهم‌ترین بخشها تبادل استاد و دانشجو بین دانشگاه‌های ایران و دانشگاه‌های کشورهای همسایه است، تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران چه در بخش دانشگاه‌های دولتی و چه در بخش دانشگاه‌های نیروهای مسلح از ظرفیت بسیار بالایی در آموزش عالی برخوردار است و هم‌اکنون جمهوری اسلامی ایران ۲۲۷۶ دانشگاه و مرکز آموزش عالی دارد که بیش از ۱۲۰ دانشگاه و مرکز آموزش عالی به وزارت علوم و نزدیک به ۵۰ دانشگاه علوم پزشکی به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وابسته و بقیه دانشگاه‌های آزاد اسلامی، علمی کاربردی، پیام نور و دانشگاه‌های غیردولتی هستند.

وی یادآور شد: هم‌اکنون یکصد هزار دانشجوی خارجی در ایران مشغول آموزش تحصیلات عالی هستند.

صفوی با بیان اینکه ما بیش از ۴۰ دانشگاه و پژوهشگاه عالی در سطح نیروهای مسلح داریم، اظهار کرد: ۴۰ دانشگاه و پژوهشگاه مستقل که تابع ستاد کل نیروهای مسلح هستند و از بهترین مراکز آموزش عالی نظامی در منطقه غرب آسیا در تخصص‌های هوایی، دریایی، زمینی، پدافند هوایی و علوم استراتژیک به شمار می‌روند. دانشگاه عالی دفاع ملی به‌عنوان تنها مرکز تربیت و آموزش در سطح راهبردی یعنی بالاترین سطح آموزش نظامی جمهوری اسلامی ایران است.

وی با تاکید بر اهمیت برقراری دیپلماسی علمی، گفت: دانشگاه عالی دفاع ملی مطابق اساسنامه مصوب فرمانده معظم کل قوا وظیفه و مأموریت دیپلماسی و همکاری‌های علمی با سایر کشورها و ارائه خدمات مستشاری آموزشی و پژوهشی به کشورهای دوست و همسو به طور خاص جبهه مقاومت را عهده‌دار است.

صفوی ادامه داد: دانشگاه عالی دفاع ملی و برخی دیگر از دانشگاه‌های نظامی ایران افتخار دارند در راستای دیپلماسی دفاعی امنیتی ایران و همسایگان، با تبادل استاد و دانشجو میان مراکز آموزش عالی نیروهای مسلح کشورهای همسایه و همسو و انتقال تجارب به یکدیگر، یک هدف استراتژیک یعنی امنیت مشترک و صلح پایدار را در خلیج فارس، در منطقه غرب آسیا و منطقه قفقاز را تحقق بخشند.

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، گفت: این هدف اساسی جز با مشارکت رهبران سیاسی و دولتمردان و نیروهای مسلح کشورهای همسایه و بدون دخالت و حضور بیگانگان در این منطقه حاصل نخواهد شد.

۲۹۲۱۹

محتوای منتشر شده به صورت خودکار از رسانه ی معتبر خبرگزاری خبر آنلاین جمع اوری شده است و معرفت نیوز در قبال محتوای منتشر شده هیچ مسئولیتی ندارد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا