پزشکی

فواید یک هفته کاری 4 روزه برای سلامتی

با توجه به اینکه بسیاری از شرکت‌ها در سراسر جهان در حال بررسی اجرای یک هفته کاری چهار روزه هستند، به نظر می ‌رسد نتایج تحقیقات جدید در مورد مزایای سلامتی مرتبط با تعطیلات از این موضوع حمایت می ‌کند.

به گزارش بهداشت نیوز، کار از راه دور و در خانه در طول همه‌ گیری جهانی کرونا به ما آموخت که وجود یک محل کار منعطف یک واقعیت عملی است و بحث در مورد اجرای یک هفته کاری چهار روزه را دوباره برانگیخت.

روز کاری استاندارد یک کارمند بالغ حدود نیمی از ساعات بیداری وی است. کارهای مربوط به قبل و بعد از کار مانند لباس پوشیدن، درست کردن ناهار و رفت و آمد به محل کار نیز باید در نظر گرفته شوند. سپس زمانی صرف انجام کارهای خانه، شرکت در قرار ملاقات ها و خوابیدن می شود. این فعالیت ها فضای کمی برای اوقات فراغت باقی می گذارد.

اکنون، محققان دانشگاه استرالیای جنوبی بررسی کرده‌ اند که تعطیلات چگونه بر سلامت افراد تأثیر می ‌گذارد و می ‌گویند که یافته‌ های آن‌ها در مدل چهار روزه کاری در هفته اعمال می ‌شود.

اکثر هفته های کاری چهار روزه از مدل ۱۰۰-۸۰-۱۰۰ پیروی می کنند که در آن کارکنان ۱۰۰ درصد حقوق خود را برای ۸۰ درصد از زمان در ازای ۱۰۰ درصد بهره وری دریافت می کنند. به عبارت دیگر، با همان حقوق و مزایا به جای پنج روز، همان مقدار کار را در چهار روز انجام می دهند. طرفداران این سبک کاری استدلال می کنند که یک هفته چهار روزه بهره وری و رضایت کارکنان را افزایش می دهد.

در این مطالعه در طول دوره ۱۳ ماهه، شرکت کنندگان به طور متوسط دو یا سه مرخصی داشتند که هر کدام حدود ۱۲ روز بود. متداول‌ترین نوع تعطیلات تفریح در فضای باز (۳۵ درصد) و پس از آن رویدادهای خانوادگی و اجتماعی (۳۱ درصد)، استراحت و آرامش (۱۷ درصد) و تفریحات غیر فراغت (۱۷ درصد) بوده است که شامل مراقبت از دیگران یا انجام بازسازی خانه می شد.

یافته های این مطالعه نشان داد:وقتی مردم به تعطیلات می روند، رفتارهای سالم تری از خود نشان می دهند. گردشگران روزانه ۱۳ درصد فعالیت بدنی متوسط تا شدیدتری داشتند که معادل پنج دقیقه بیشتر در روز است. آنها هر روز ۵ درصد کمتر بی تحرک بودند و ۴ درصد بیشتر می خوابیدند و این تغییرات با سیستم کاری چهار روزه بارزتر بود.

تای فرگوسن (Ty Ferguson) پژوهشگر اصلی این مطالعه، گفت: وقتی مردم به تعطیلات می ‌روند، مسئولیت‌های روزمره خود را تغییر می‌ دهند، زیرا به برنامه عادی زندگی خود محدود نمی ‌شوند. جالب است که اندازه این تغییرات متناسب با طول تعطیلات افزایش می یابد، بنابراین هر چه تعطیلات طولانی تر باشد، مزایای سلامتی بهتری خواهد داشت.

به گفته محققان، زمان خواب اضافی به ویژه برای سلامتی مهم است. فرگوسن گفت: ما همچنین دریافتیم که افراد در هر روز که در تعطیلات هستند، ۲۱ دقیقه بیشتر می‌ خوابند که می‌ تواند طیفی از اثرات مثبت بر سلامت جسمی و روانی ما داشته باشد. به عنوان مثال، خواب کافی می تواند به بهبود خلق و خو، عملکرد شناختی و بهره وری ما کمک کند. همچنین می تواند به کاهش خطر ابتلا به انواع بیماری ها مانند چاقی، دیابت، بیماری های قلبی عروقی و افسردگی کمک کند.

پس از تعطیلات، فعالیت بدنی متوسط تا شدید به سرعت به سطح قبل از تعطیلات بازگشت. اما افزایش خواب حدود دو هفته بعد از آن باقی ماند. به طور کلی، این مطالعه طیف وسیعی از مزایای سلامتی مرتبط با تعطیلات را نشان داد، حتی اگر فقط یک استراحت کوتاه باشد. محققان می گویند که یافته ها از مدل چهار روزه هفته کاری پشتیبانی می کند.

کارول ماهر (Carol Maher) یکی دیگر از محققان این مطالعه، گفت: این مطالعه شواهد تجربی ارائه می ‌کند که نشان می ‌دهد افراد زمانی که استراحت کوتاهی دارند، الگوهای سبک زندگی سالم‌تری دارند. انتظار می رود این افزایش در فعالیت بدنی و خواب تاثیرات مثبتی بر سلامت روان و جسم داشته باشد و به مزایای مشاهده شده با چهار روز کاری در هفته کمک کند.

شرح کامل این مطالعه در آخرین شماره مجله بین المللی Behavioral Nutrition and Physical Activity منتشر شده است.
منبع: سیناپرس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا