آخرین و مهمترین اخبار سیاسی

سلاجقه: عملیات آبخیزداری جامع مهمترین راه نجات کشور از فرونشست زمین است

سلاجقه: عملیات آبخیزداری جامع مهمترین راه نجات کشور از فرونشست زمین است

رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست به یکی از مهمترین راهکارهای نجات کشور از ته نشست و فرونشست زمین اشاره کرد و گفت: در این رابطه باید عملیات آبخیزداری مطلوب، جامع و عالمانه انجام شود.

سلاجقه: عملیات آبخیزداری جامع مهمترین راه نجات کشور از فرونشست زمین است

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، علی سلاجقه رئیس سازمان محیط زیست امروز چهارشنبه (13 اردیبهشت) در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران درباره راهکارهایی برای معضل فرونشست زمین در کشور و استفاده از تجارب کشورها برای حل مشکل فرونشست زمین گفت: در مسائل مربوط به آبخیزداری تجارب ارزنده‌ای در سطح دنیا داریم و اگر همین اتفاق‌ها بیفتد با توجه به کارهای خوبی که تاکنون انجام داده‌ایم، مشکلات کاهش می یابد.

وی افزود: بحث فرونشست زمین موضوع دفعی نیست بلکه موضوع کاملا تدریجی است که با توجه به نحوه رفتاری که انسان با طبیعت به‌خصوص با موضوع آب داشته است در بلندمدت اتفاق افتاده است.

رئیس سازمان محیط زیست تصریح کرد: بسیاری از مناطق آبرفتی کشور که محل نفوذ جریان‌های آب و روان‌آب‌ها بودند همه تبدیل به آسفالت و فضای مسکونی شده و اکنون فرونشست زمین اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به مساله تغییر اقلیم افزود: از طرفی بحث تغییر اقلیم را داریم که همزمان در این قسمت اتفاق افتاده است و این در بلندمدت باعث شده که سطح سفره‌ها بسیار پایین رفته و اکنون به موضوع اصلی سازمان محیط زیست تبدیل شده است که وزارت نیرو باید این موضوع را مدیریت کند سازمان محیط زیست هم به عنوان دستگاه ناظر حتما نظارت خود را در این بخش انجام می‌دهد.

سلاجقه در مورد فرونشست زمین و استفاده از پساب‌ها گفت: اکنون در بسیاری از جاهایی پساب‌هایی را داریم که به شکل بازچرخانی کار خود را انجام می‌دهد و تاکید می‌شود که خود پساب‌ها هم به سفره‌های آب زیرزمینی برگردند.

رئیس سازمان محیط زیست درمورد مدیریت بارشها یادآورشد: سیستم پخش سیلاب یکی از روش‌های بسیار خوبی است که در ایران جواب می‌دهد و توصیه بر این است که در قالب کارهای آبخیزداری حتما اتفاق بیفتد.

پایان پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا