آخرین و مهمترین خبرهای اجتماعی

در بازگشایی مدارس انعطاف‌پذیر باشیم؛ امکان بازگشت به آموزش مجازی

در بازگشایی مدارس انعطاف‌پذیر باشیم؛ امکان بازگشت به آموزش مجازی

ایسنا نوشت: دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کووید۱۹ با تاکید براینکه باید در بازگشایی مدارس انعطاف‌پذیر باشیم، گفت: ممکن است هر زمانی بسته به شرایط جدید بخواهیم به آموزش مجازی بازگردیم. بر همین اساس توصیه اکید داریم که با بازگشایی مدارس، آموزش مجازی تعطیل نشود.

دکتر مسعود یونسیان در حاشیه جلسه کمیته علمی مقابله با کووید۱۹، با حضور در جمع خبرنگاران، درباره بازگشایی مدارس، گفت: امروز گزارشی را از اقداماتی که همکاران ما در داخل کشور انجام داده بودند برای بازگشایی مدارس ارائه دادیم و همچنین تجربیاتی که در سایر کشورهای دنیا انجام شده است. همچنین مستندی که از سوی صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل و یونسکو بانک جهانی در این زمینه منتشر شده که نتیجه همه اینها را ارائه کردیم.

وی افزود: قرار شد یک کارگروه ویژه ای شکل بگیرد تا در این زمینه به تصمیم‌گیری نهایی برسد. البته این تصمیم‌سازی است و اتخاذ و اجرای تصمیمات، با نهادهای تصمیم‌گیر است. آنچه که در روح این بررسی ها بود، این بود که مدارس در بستر جامعه دارند فعالیت می‌کنند و حتما باید در جامعه به کنترل مناسبی از اپیدمی رسیده باشیم و بعد برای مدارس تصمیم بگیریم.

یونسیان ادامه داد: همچنین باید انعطاف‌پذیر باشیم. ممکن است هر زمانی بسته به شرایط جدید بخواهیم به آموزش مجازی بازگردیم. بر همین اساس توصیه اکید داریم که با بازگشایی مدارس، آموزش مجازی تعطیل نشود تا اگر لازم بود بتوانیم سریع بازگردیم و حتی در زمان فعالیت حضوری مدارس، باید آموزش مجازی هم باشد تا عقب‌افتادگی ها را جبران کند یا دانش آموزان یا معلمینی که احیانا بیمار میشوند، بتوانند از اینها استفاده کنند.

وی گفت: تاکید شده برای کودکان و پرسنلی که احساس ناراحتی میکنند، مقررات سخت مثل گواهی پزشک، نسخه و … نباید ملاک باشد. ما در شرایطی هستیم که کل مدارس تعطیل هستند، حال اگر قرار باشد بخشی از دانش‌آموزان یا معلمین به دلیل احساس کسالت به منزل روند و مدرسه نیایند، بهتر از این است که همه‌ مدرسه تعطیل شود. بنابراین نباید سختگیری در این زمینه نشود، بلکه باید تشویق شود که هرکس احساس ناخوشی کرد، در منزل بماند.

یونسیان با تاکید بر پوشش مناسب واکسیناسیون در جامعه گفت: این دور از ذهن نیست. تاکنون بیش از ۴۸ میلیون دز واکسن نوبت اول را تزریق کردیم که ۷۵ درصد جمعیت بالای ۱۲ سال است، اگر با همین سرعت پیش رویم، می‌توانیم طی ۲۰ روز دز دوم را به همه این جمعیت ۴۸ میلیونی تزریق کنیم و طبیعتا دو هفته بعد از این می‌توان آنها را مصون در نظر گرفت و همزمان دز اول را هم برای جمعیت جدیدی میزنیم که پوشش مناسبی است که یک اطمینان نسبی به ما میدهد، به شرطی که از سایر اقدامات پیشگیرانه غفلت نکنیم.

وی گفت: به نظر می‌آید که بجای اینکه تاکید روی واکسیناسیون دانش‌آموزان کنیم، بهتر است تاکید اصلی‌مان روی واکسیناسیون جامعه باشد. شرایط نشان داده که بیشترین آسیب را در جامعه افراد بزرگسال می‌بینند. در مدرسه هم بیش از آنکه نگران گرفتاری خود بچه ها باشیم، نگران بزرگسالانیم که ممکن است آلودگی از طریق بچه ها به آنها منتقل شود. برای کودکان خیلی نگرانی نداریم و آسیب به آنها در حد آنفلوآنزا و حتی کمتر است. بنابراین تاکید اصلی‌مان روی این است که اولا پوشش واکسیناسیون در جامعه بالا باشد و در نهایت حواسمان باشد که واکسن یکی از اجزای بسته‌ای است که برای کنترل اپیدمی و بازگشایی مدارس لازم است، سایر اقدامات مانند تهویه، افزایش فضای فیزیکی، فاصله بین دانش آموزان و فاصله بین دانش‌آموزان و معلمان، امکان استفاده از ماسک و شستن دست و… مهم است و تازمانیکه اینها را نبینیم، نمی‌توانیم بازگشایی ایمن و موثری داشته باشیم. همه اینها در گرو این است که در یک گفتمان چندجانبه بین وزارت بهداشت، وزارت کشور، وزارت آموزش و پرورش و اولیاء، معلمین و …دغدغه‌های طرفین شنیده شود. در هیچ یک از این موارد و نهادها نمی‌توان پشت در بسته تصمیم گرفت و انتظار اجرا داشت. تعامل کلید حل مشکل ماست، آن هم نه تنها برای بازگشایی مدارس بلکه برای مدیریت موثر کرونا در کشور.

یونسیان گفت: به هر حال در زمینه بازگشایی مدارس پیشنهاد کمیته این بود که کارگروهی شکل بگیرد و با شنیدن همه دغدغه ها به یک جمع‌بندی برسد.

وی تاکید کرد: البته ما نباید به تاریخ تقویمی نگاه کنیم، بلکه باید وضعیت به‌روز رصد شود و اتفاقات را دنبال و رصد کنیم و پیش‌بینی از روند روزهای آینده داشته باشم. در این صورت می‌توان به تصمیمی منطقی رسید. پوشش واکسیناسیون را باید در جامعه بزرگسال بالا برده و همچنین در جمعیت بالای ۱۲ تا ۱۸ سال، را هم انجام دهیم، اما برای واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال کلیه شواهد علمی دنیا می‌گویند عجله نکنیم و سعی کنیم ابتدا جمعیتی را که ممکن است از این کودکان آسیب ببینند واکسینه کرده و برای کودکان منتظر بمانیم تا شواهد متقن‌تری برای واکسیناسیون این گروه ارائه شود.

یونسیان گفت: از طرفی در زمینه بازگشایی مدارس بهتر است که این موضوع به واحدهای زیر سطح ملی و حتی شاید زیر سطح استانی تفویض شود و استان‌ها بتوانند خودشان بر اساس شرایط تصمیم بگیرند. زیرا همیشه همه استان‌ها مانند هم نیستند. ما کشور بزرگی داریم و نمی‌توانیم برای کل جامعه یک نسخه واحد پیچید.

وی درباره میزان واکسیناسیون در کشور، گفت: اکنون تقریبا ۶۵ میلیون نفر فرد بالای ۱۲ سال داریم که ۴۸ میلیون نفر تا دیروز واکسن زدند که می‌شود سه‌چهارم این جمعیت و ۷۵ درصد. حال میزان تزریق دو دز حدود ۳۵ درصد این جمعیت بوده و یک چهارم افراد هم دو هفته از اخرین دزشان گذشته است.

وی در ادامه درباره مطالعه ای که بر روی واکسن سینوفارم در شیراز انجام شده بود، گفت: به چیزی نتیجه مطالعه می‌گوییم که یک گزارش کامل شامل مقدمه، روش کار، روش تجزیه و تحلیل داده‌ها، آنالیزها و … باشد، اما ما فعلا یک جدول و بریده‌ای از این مطالعه را دیدیم و نمی‌توانیم بر آن اساس قضاوتی داشته باشیم. مجری مطالعه اعلام‌کردند که هنوز آنالیزهای مطالعه تمام نشده و در دست اجراست.

وی افزود: ما گوشه ای از تصویر این مطالعه را دیدیم و با این یک گوشه نمی‌توانیم قضاوتی داشته باشیم.

یونسیان درباره مطالعه دیگری که در هفت دانشگاه انجام شده بود، گفت: هدف آن مطالعه ثبت عوارض واکسیناسیون بود. در این مطالعه باید چهار ۳۰ هزار نفر یعنی ۱۲۰ هزار نفر را مطالعه میکردیم که تاکنون ۸۰ هزار نفر وارد مطالعه شدند. همچنین از مجری خواستیم یک آنالیز میانی انجام دهند که این کار در حال انجام است و امیدواریم تا هفته آیند بتوانیم نتیجه را به وزارت بهداشت ارائه کنیم.

۴۷۲۳۳

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا