آخرین و مهمترین اخبار سیاسی

حمله ناموفق پهپادی به یک مرکز نظامی در اصفهان

حمله ناموفق پهپادی به یک مرکز نظامی در اصفهان

وزارت دفاع از وقوع حمله ناموفق پهپادی به یک مرکز نظامی در اصفهان خبر داد.

وزارت دفاع در بیانیه‌ای اعلام کرد: شامگاه هشتم بهمن ۱۴۰۱ حوالی ساعت ۲۳۳۰ حمله ناموفق با استفاده از ریزپرنده به یکی از مجتمع‌های کارگاهی وزارت دفاع صورت گرفت و خوشبختانه با پیش بینی ها و تمهیدات پدافندی صورت گرفته یکی از آنها مورد اصابت پدافند هوایی مجتمع و دو فروند دیگر آنها در تله های پدافندی گرفتار و منفجر می‌شوند. در ادامه این بیانیه آمده است:‌«خوشبختانه این تهاجم ناموفق تلفات جانی نداشته و آسیب جزیی به سقف کارگاه وارد نموده که به فضل الهی خللی در تجهیزات و ماموریت‌های مجموعه ایجاد نکرده است.» در بیانیه وزارت دفاع گروه یا کشوری مسئول این حمله معرفی نشد.

معاون استاندار اصفهان نیز درباره این حادثه گفت: یکی از ریزپرنده ها سرنگون شد؛ دو ریزپرنده دیگر هم در تله پدافندی گرفتار و مجبور شدند خودشان را منفجر کنند.

محمدرضا جان نثاری افزود: صدای انفجار ناشی از صدایی بود که پدافند، آن ریزپرنده را مورد اصابت قرار داد.

بر اساس اعلام صدا و سیما این انفجار در یکی از مراکز مهمات‌سازی وزارت دفاع روی داده و براساس اعلام معاون سیاسی امنیتی استانداری اصفهان تلفات جانی نداشته است.

منصور شیشه فروش، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان اظهار داشت: بنا بر اعلام شهروندان به یگان‌های امدادی صداهای ناهنجاری طی سه تا چهار مرحله در محدوده امام خمینی شنیده شد.

نیروی هوایی آمریکا در حمله پهپادی به اصفهان نقش داشت

منابع آمریکایی، یک‌شنبه 9 بهمن خبر دادند که حمله پهپادی به مجتمع وزارت دفاع ایران در اصفهان توسط نیروی هوایی آمریکا و یک کشور دیگر صورت گرفته است.

به گزارش العربیه فارسی،‌ این منابع با اشاره به اینکه حمله پهپادی شامگاه شنبه به اصفهان یک انبار موشک‌های بالستیک را هدف قرار داده است، تاکید کردند که پیام‌هایی مبنی بر عدم اجازه ساخت موشک‌های بالستیک به ایران ارسال شده بود.

همزمان روزنامه «جروزالم پست» به نقل از منابع اطلاعاتی غربی و خارجی تاکید کرد، با وجود ادعاهای ایران حمله پهپادی در اصفهان موفقیت آمیز بوده است.

این روزنامه نوشته است که اکثر سرویس‌های اطلاعاتی غربی و منابع ایرانی حمله پهپادی به اصفهان را مشابه حملات موفقیت آمیز موساد به تاسیسات هسته‌ای نطنز ایران در ژوئیه 2020 و آوریل 2021، حمله به یکی از تاسیسات هسته‌ای کرج در ژوئن 2021 دانستند و انهدام 120 پهپاد ایرانی یا بیشتر در فوریه 2022 دانستند.

«جروزالم پست» همچنین در گزارش خود نوشته است که شنبه‌شب4 انفجار پیاپی در مجتمع وزارت دفاع ایران به وقوع پیوست و خسارات ناشی از این انفجارها بسیار بیشتر از آنچه ایران آن را «وارد شدن آسیب جزیی به سقف کارگاه» خواند، بوده است. منابع اسرائیلی نیز مدعی شده‌اند هدف حمله پژوهشگاه صنایع فضایی ایران بوده است.

تهدید اسرائیل به اقدام متقابل

محمد مرندی، کارشناس و مشاور رسانه‌ای تیم مذاکره کننده هسته‌ای جمهوری اسلامی با اشاره به حمله پهپادی شب گذشته به یک کارخانه تولید مهمات در اصفهان با تهدید اسرائیل در اظهاراتی گفت که این‌گونه اقدامات بدون پیامد نخواهد بود. مرندی، یکشنبه نهم بهمن در توییتی نوشت که «هفته خوبی برای اسرائیل نخواهد بود.»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا