آخرین و مهمترین خبرهای اجتماعی

تسویه ۳۳۰ همت بدهی؛ اقدامی که تامین اجتماعی را از ابربدهکار به ابرطلبکار تبدیل کرد

تسویه ۳۳۰ همت بدهی؛ اقدامی که تامین اجتماعی را از ابربدهکار به ابرطلبکار تبدیل کرد

تهران- ایرنا- با همکاری دولت سیزدهم و شخص رئیس جمهور شهید ۱۰۶ هزار میلیارد تومان بدهی به نظام بانکی و مبلغ ۲۲۴ هزار میلیارد تومان بدهی به این سازمان تسویه شد و با این اقدام مهم، اکنون سازمان تامین اجتماعی از یک ابربدهکار به ابرطلبکار تبدیل شده است.

بزرگ‌ترین سازمان بیمه ‌اجتماعی کشور با بیش از ۴۶ میلیون نفر تحت پوشش، طی سنوات گذشته با چالش‌های مختلفی دست و پنجه نرم می‌کرد و اکنون که حدود هزار روز از فعالیت دولت مردمی سیزدهم می‌گذرد؛ باید دید سازمان تأمین‌اجتماعی برای خروج از بحران و توسعه خدمات به بیمه‌شدگان و بازنشستگان چه تدابیری اتخاذ کرده و چه دستاوردهایی در این مسیر داشته است.

میرهاشم موسوی مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی در گفت و گویی به تبیین دستاوردهای دولت مردمی در سازمان تأمین‌اجتماعی پرداخته است. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید:

سازمان تأمین‌اجتماعی طی سال‌های متمادی یکی از بزرگ‌ترین طلبکاران دولت‌ها شمرده می‌شود که با واگذاری‌های بی‌ثمر به این سازمان برخی از بدهی‌ها فقط روی کاغذ تسویه می‌شد. پرداخت بدهی‌ها در دولت سیزدهم طی حدود هزار روز گذشته چگونه بوده است؟

دولت مردمی سیزدهم طی ۳۰ ماه گذشته بیش از ۲۲۰ هزار میلیارد تومان بدهی انباشته دولت‌های پیشین به سازمان تأمین‌اجتماعی را تأدیه کرده است که طی دهه‌های اخیر و نسبت به دولت‌های قبلی بی‌نظیر بوده است. علاوه بر این تلاش دولت بر این بوده که سهام بنگاه‌های زیان ده را به سازمان تأمین‌اجتماعی واگذار نکند و تحمیل سهام برخی بنگاه‌های زیان ده در قبال بدهی‌های دولت که بعضاً در سنوات گذشته انجام می‌شد در این دولت اتفاق نیفتاد.

در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ حدود ۱۷۰ هزار میلیارد تومان از بدهی‌های دولت به سازمان تأمین‌اجتماعی پرداخت شد. در سال ۱۴۰۲ هم از رقم ۱۷۰ هزار میلیارد تومانی که در بودجه پیش‌بینی شده بود بالغ بر ۵۴ هزار میلیارد تومان آن تسویه شده و مابقی آن در حال پیگیری است. البته باید یادآوری کنم که در این دوره با حمایت دولت مردمی و مساعدت شخص رئیس جمهور شهید، بسیار تلاش شد که بنگاه‌ها یا سهام‌هایی در ازای مطالبات به سازمان داده شود که زیان ده نباشد تا تحمیلی که بعضاً در دولت‌های گذشته در تأدیه بدهی به سازمان شده بود، جبران شود؛ چرا که در سنوات قبل برخی شرکت‌هایی را به تأمین‌اجتماعی بابت بدهی منتقل کرده بودند که زیان ده بودند و به جای سوددهی به جامعه هدف سازمان تأمین‌اجتماعی، فقط اقساط بدهی‌های آنها را پرداخت می‌کردیم به تعبیری به جای کمک به سازمان، یک مجموعه دفترچه اقساط به سازمان منتقل شده بود.

آیا این شرکت‌ها همچنان زیان ده هستند؟
با حمایت دولت مردمی و تلاش همکاران در حوزه اقتصادی تأمین‌اجتماعی، موفق شدیم برخی شرکت‌های زیان ده تحمیلی را هم کم‌کم وارد ریل بازدهی مثبت کنیم. یکی از شرکت‌هایی که در دولت قبل به تأمین‌اجتماعی واگذار شد و زیان ده بود شرکت هپکو بود که طی یک سال‌ونیم گذشته اتفاقات بسیار خوبی برای آن رقم خورده است.

این تغییرات در راستای تأکیدات شهید جمهور برای احیای شرکت‌های تعطیل و نیمه‌تعطیل رقم خورد؟

بله. با تلاش بسیار توانستیم چرخه احیا را در شرکت هپکو رقم بزنیم و در چند ماه گذشته تولیداتی جدید هم در این شرکت داشتیم که این آغازی است برای حرکت به سمت افزایش تولید و بعد صادرات. در همین مدت کوتاه با طرف‌های خارجی برای صادرات چند محصول تولید هپکو قرارداد منعقد شده و امیدواریم صادرات محصولات سنگین هپکو به‌صورت گسترده‌تر انجام شود.

آیا شرکت‌ها و سهام‌هایی که در این دولت به تأمین‌اجتماعی واگذار شد، سودده بودند؟
عمده شرکت‌های واگذار شده در دولت شهید جمهور بر خلاف دولت‌های قبل، شرکت‌های مطلوب و سودده هستند به‌طوری که در کارنامه این دولت واگذاری بخشی از سهام پالایشگاه شازند و در واگذاری اخیر شرکت کشتیرانی و برخی دیگر از شرکت‌های بورسی را داشتیم. برای سال‌جاری هم اتفاقات خوبی با همکاری دولت و مجلس شورای اسلامی رقم خواهد خورد.

کمی بیشتر توضیح می‌دهید؟

در تأدیه بدهی دولت، در این دولت رویکردی که در سیاست‌های کلی تأمین‌ اجتماعی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، مورد توجه قرار گرفت چرا که در این سیاست‌ها تأکید کرده‌اند باید از انباشت بدهی جدید در تأمین‌اجتماعی جلوگیری شود. به‌همین منظور در بودجه سال‌جاری ۱۳۰ هزار میلیارد تومان برای رد دیون دولت به سازمان تأمین‌اجتماعی در نظر گرفته شده که می‌توانند به‌صورت نقدی، اوراق بهادار و سهام شرکت‌های مطلوب و سودده به تأمین‌اجتماعی پرداخت شود که مقدمات اجرایی شدن آن، از سوی بخش اقتصادی سازمان آغاز شده است.

همین بدهی‌های انباشته از دولت‌های گذشته سبب شده بود تأمین‌اجتماعی اضافه برداشت‌هایی از بانک رفاه داشته باشد تا کسری نقدینگی را جبران کند؛ به‌طوری‌که تأمین‌اجتماعی اَبربدهکار بانک رفاه خوانده می‌شد. اکنون شرایط چگونه است؟

متأسفانه بله. سازمان تأمین‌اجتماعی ظرفیت‌های زیادی برای غلبه بر چالش‌های پیش روی خود ازجمله ناپایداری منابع دارد. از ابتدای دوره جدید مدیریتی، برنامه‌ریزی دقیقی در این حوزه داشتیم تا بتوانیم بر کسری نقدینگی که موجب استقراض بی‌رویه از نظام بانکی شده بود غلبه کنیم. با همکاری دولت مردمی سیزدهم و شخص رئیس‌جمهور شهید و همکاری و هم‌افزایی سایر قوا، مبلغ ۱۰۶ هزار میلیارد تسویه بدهی به نظام بانکی و در کنار آن افزایش سرمایه بانک رفاه اتفاق افتاد که سازمان تأمین‌اجتماعی را از اَبربدهکار به اَبرطلبکار تبدیل کرد که در حال حاضر علاوه بر مطالبات قابل توجهی که از دولت دارد، از حوزه کسب و کار و کارفرمایان عزیز هم مطالبات سنگینی دارد.

به‌ طلب سازمان تأمین‌اجتماعی از حوزه کسب و کار اشاره کردید. سازمان چقدرطلب از کارفرمایان دارد؟

علاوه بر اینکه از دولت طلب‌های بسیاری داریم، از حوزه کسب و کار و کارفرمایان هم با وجود درنظر گرفتن تسهیلاتی همچون تقسیط بدهی، بالغ بر ۹۰ هزار میلیارد تومان‌طلب داریم. اما در مسیر توسعه خدمات اجازه ندادیم این مشکلات تأثیری بر خدمات ما و توسعه خدمات بر جای گذارد. مسیر جبران کسری نقدینگی با قوت ادامه پیدا کرد و ظرفیت‌هایی را برای شناسایی بیمه‌شدگان جدید شناسایی شد که در طی سی ماه گذشته بالغ بر ۲.۵ میلیون نفر بیمه‌شده جدید به سازمان تأمین‌اجتماعی اضافه شدند که چیزی حدود ۷۸ هزار میلیارد تومان درآمد جدید بیمه‌ای برای سازمان به دنبال داشته است.

با این اوصاف سازمان تأمین‌اجتماعی سالی بدون استقراض را پشت سرگذاشته است و از ابربدهکار به ابرطلبکار تبدیل شده است؟

دقیقاً. در سال گذشته ماهانه بالغ بر ۴۰ هزار میلیارد تومان مستمری را بدون استقراض از بانک رفاه پرداخت کردیم و به لطف خداوند و همکاران ما در سازمان تأمین‌اجتماعی، سال ۱۴۰۲ را در نقطه سربه‌سر پرداخت‌ها و درآمد سپری کردیم. از طرفی به خاطر این عدم استقراض، مدیرعامل بانک رفاه در پایان سال ۱۴۰۲ اعلام کرد که هیچ اضافه برداشتی در این بانک انجام نشده است.

یعنی تأمین‌اجتماعی سال موفقی را در جبران کسری‌ها و خلق منابع جدید پشت سر گذاشته است؟

درحالی که بودجه مصوب هیأت ‌امنا و هیأت ‌مدیره سازمان تأمین‌اجتماعی در سال گذشته ۴۱۹ هزار میلیارد تومان از درآمدهای داخلی سازمان بود، به لطف خداوند این عدد را به ۵۲۵ هزار میلیارد تومان رساندیم که مابه‌التفاوت آن معادل ۱۰۵ هزار میلیارد تومان، جبران هزینه‌های پیش‌بینی نشده ما بود که نگرانی‌هایی نسبت به آن وجود داشت. با احتساب این رقم ۱۰۵ هزار میلیارد تومانی و ۱۰۶ هزار میلیارد تومان تأدیه بدهی به نظام بانکی، حدود ۲۱۰ هزار میلیارد تومان خلق پولی که در نظام پولی – بانکی در قالب ناترازی منابع سازمان تأمین‌اجتماعی می‌توانست رقم ‌بخورد را جبران کردیم. در این خصوص کارشناسان اقتصادی می‌توانند آثار این اقدام در اقتصاد کلان کشور را محاسبه کرده و ارزیابی کنند که این اقدام چقدر در کنترل تورم سال ۱۴۰۲ مؤثر بوده است.

با وجود تسویه بدهی به بانک اکنون این منابع درآمدی که گفته شد، صرف چه اموراتی می‌شود؟

بر این اساس در سال ۱۴۰۳ که به نام «جهش تولید با مشارکت مردم» نامگذاری شده تلاش می‌کنیم که بخشی از منابع بانک به سمت تولید هدایت شود؛ چه سازمان تأمین‌اجتماعی یکی از مجموعه‌های بسیار مؤثر در جهش تولید است و از این جهت همکاران ما تلاش می‌کنند در سال جدید عملکرد قابل توجهی در بخش اقتصادی داشته باشیم.

با همین رویکرد اولین رویداد در سازمان تأمین اجتماعی با موضوع «همایش ملی بهره وری» را دنبال می‌کنیم تا با تفاهمنامه‌ای که سال گذشته با سازمان ملی بهره‌وری و استاندارد کشور داشتیم ۱۴۰ شرکت زیر مجموعه اقتصادی شستا و مابقی بنگاه‌ها در قالب این شاخص‌ها مورد ارزیابی قرار گیرند تا در سال جهش تولید منویات مقام معظم رهبری در خصوص تأمین اجتماعی را جامه عمل بپوشانیم.

کارگران ساختمانی در مورد بیمه خود دغدغه‌هایی دارند. سازمان تأمین‌اجتماعی در این زمینه و برای توسعه پوشش بیمه در میان این قشر که اتفاقاً بیش از سایر کارگران در معرض حوادث کار قرار دارند، چه تدبیری اندیشیده است؟

پوشش بیمه‌ای کارگران ساختمانی همواره از اولویت‌های اصلی ما در سازمان تأمین‌اجتماعی بوده است، اما در قوانین موضوع مربوط به این حوزه نواقص متعددی وجود دارد. منابعی که باید از حوزه ساخت‌وساز خصوصاً از مجرای انبوه‌سازان، تأمین‌کننده منابع مورد نیاز برای بیمه کارگران ساختمانی باشد، به واسطه قوانینی که در این حوزه تدوین شده است؛ برای پوشش همه متقاضیان بیمه کارگران ساختمانی که در نوبت قرار گرفته‌اند، کافی نیست. به همین دلیل اصلاح ماده ۵ قانون بیمه کارگران ساختمانی سال گذشته در دستور کار مجلس محترم قرار گرفت، اما در جریان بررسی این قانون به فرمولی کارشناسی که ما در نظر داشتیم، توجه نشد. اصناف درگیر در این حوزه هم با سازمان تأمین ‌اجتماعی همراه بودند، اما متأسفانه صدای آنها هم در اصلاح ماده ۵ به جایی نرسید.

در سال گذشته بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان در صندوق مربوط به کارگران ساختمانی کسری منابع داشتیم و این منابع باید جبران شود تا بتوانیم کارگران پشت نوبتی را تحت پوشش قرار دهیم؛ چراکه نمی‌توانیم سهم بیمه‌شده صنوف دیگر را برای پوشش بیمه‌ای کارگران ساختمانی اختصاص بدهیم. با این حال با دستور رئیس‌جمهور شهید، ماه گذشته و در اولین نوبت اعلام کردیم که ۱۰ هزار نفر از کارگران ساختمانی تحت پوشش بیمه تأمین‌اجتماعی قرار می‌گیرند اما این تعداد قطعاً عدد بسیار کمی نسبت به کل افرادی است که برای پوشش بیمه‌ای ثبت‌نام کرده‌اند. لازم است یک اقدام اساسی در خصوص اصلاح ماده ۵ قانون بیمه کارگران ساختمانی انجام گیرد تا بتوانیم با جبران منابع و در کنار آن از محل پالایش بیمه‌شدگان من‌غیرحق، بخش قابل توجهی از این عزیزان را تحت پوشش قرار دهیم.

حوادث کار هم برای کارگران ساختمانی و هم برای همه شاغلان، تهدیدی جدی است. شما در سازمان تأمین‌اجتماعی هم از این حوادث و تبعات مالی آنها تأثیرپذیر هستید. برای کاهش آمار و خسارات حوادث کار چه برنامه‌ای دارید؟

اگر چه نرخ حوادث ناشی از کار در سال‌جاری کاهشی بوده اما چشم‌انداز ما این است که حتی یک حادثه هم اتفاق نیفتد. رویکرد ما به مسأله حوادث ناشی از کار، کاملاً انسانی است و تلاش ما این است که اجازه ندهیم نیروی مولد و اثرگذار در اقتصاد خانواده و کشور دچار حادثه شود. بر همین اساس برنامه‌ای در این رابطه تدارک دیده شده تا در شهریور امسال در قالب رویداد «چشم‌انداز صفر»، آخرین اقدامات و آمارها در حوزه پیش‌بینی حوادث ارزیابی شود. در این رویداد تجربه دیگر کشورها و تجریه موفق برخی شرکت‌های داخل کشور مورد بررسی و ارزیابی قرار خواهد گرفت تا نتیجه این هم‌اندیشی ان‌شاالله پایان حوادث ناشی از کار در کشور باشد.

 • ایمنی مواد غذایی، آمادگی برای موارد غیرمنتظره

  ایمنی مواد غذایی، آمادگی برای موارد غیرمنتظره

  تهران- ایرنا- روز جهانی ایمنی غذا هر سال در هفتم ژوئن مقارن با ۱۸…

 • ادامه محدودیت تردد محور چالوس تا ساعت ۲۲ امشب

  ادامه محدودیت تردد محور چالوس تا ساعت ۲۲ امشب

  تهران- ایرنا- جانشین پلیس راه کشور، گفت: طی ۵ روز گذشته در تعطیلات…

 • استاندارد دوگانه مدعیان دموکراسی؛ از جرم‌انگاری تا مذمت سقط جنین

  استاندارد دوگانه مدعیان دموکراسی؛ از جرم‌انگاری تا مذمت سقط جنین

  تهران- ایرنا- طبق تازه‌ترین تصمیم یکی از ایالات جنوبی آمریکا، داروهای…

 • کلاهبرداری بیعانه‌ای/ قربانیان پرتکرار در خریدهای مجازی

  کلاهبرداری بیعانه‌ای/ قربانیان پرتکرار در خریدهای مجازی

  تهران- ایرنا- کلاهبرداری از طریق دریافت بیعانه امروزه با گسترش معاملات…

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا