آخرین و مهمترین اخبار سیاسی

تحقیقات درباره حمله به سفارت آذربایجان در ایران

تحقیقات درباره حمله به سفارت آذربایجان در ایران

سازمان ملل ضمن محکوم کردن حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران از آغاز تحقیقات درباره ابعاد وقوع این حادثه استقبال کرد.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در نشستی خبری گفت که سازمان ملل حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در ایران را که یک کشته نیز بر جای گذاشته است، محکوم می‌کند.

بنابر گزارش وب سایت سازمان ملل، استفان دوجاریک، ادامه داد: سازمان ملل همچنین به خانواده کشته شده این اتفاق تسلیت می‌گوید و برای همه مجروحان شفای عاجل آرزو می‌کند. سازمان ملل تاکید می‌کند که حملات علیه نمایندگی‌های دیپلماتیک بر اساس قوانین بین‌المللی اکیدا ممنوع است.

وی خاطر نشان کرد: سازمان ملل به‌ ویژه اصل مصون ماندن اماکن دیپلماتیک و کنسولی و تعهدات دولت‌های میزبان، از جمله بر اساس کنوانسیون وین در مورد روابط دیپلماتیک 1961 و کنوانسیون 1963 وین در مورد روابط کنسولی را یادآوری می‌کند تا تمام اقدامات لازم برای حفاظت از دیپلماسی و اماکن کنسولی در برابر هر گونه نفوذ و آسیب و جلوگیری از هرگونه برهم زدن آرامش کارکنان این اماکن یا خدشه دار شدن حیثیت آنها انجام گیرد. استفان دوجاریک در ادامه اظهارات خود گفت: سازمان ملل همچنین خاطرنشان می‌کند که مقامات ایرانی به سرعت تحقیقاتی را در این زمینه آغاز کرده‌اند و امیدوار است که عامل یا عاملان آن مورد بازخواست قرار گیرند.

حمله به سفارت باکو در تهران غیرقابل قبول است

همچنین، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اظهاراتی، حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران را غیرقابل قبول خوانده و خواستار تحقیقات کامل در رابطه با این موضوع شد.

پیتر استانو با انتشار پیامی در صفحه توییتر خود نوشت: «اتحادیه اروپا به وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان و مردم این کشور در رابطه با حمله به سفارت این کشور در ایران تسلیت می‌گوید.»

سخنگوی اتحادیه اروپا در ادامه با غیرقابل قبول خواندن حمله به سفارت جمهوری آذربایجان، گفت: حملات به هیأت‌های دیپلماتیک غیرقابل قبول است. فکر ما با خانواده قربانی این حادثه است و آرزوی بهبودی سریع زخمی‌های حادثه را داریم و امیدواریم که تحقیقات و پاسخگویی کاملی در این زمینه صورت گیرد.

گفتنی است؛ صبح روز جمعه، هفتم بهمن‌ماه یک فرد مسلح با انگیزه‌های شخصی وارد سفارت جمهوری آذربایجان در تهران شد و سپس با شلیک گلوله به چند نفر حمله کرد که در نتیجه آن یک نفر جان خود را از دست داد و دو نفر مجروح شدند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا