پزشکی

تاثیر مصرف پروبیوتیک‌ها و پره‌بیوتیک‌ها در سلامت انسان

عضو هیئت علمی دانشکده علوم تغذیه با اشاره به نقش موثر پروبیوتیک‌ها و پره‌بیوتیک‌ها در سلامت بدن، مصرف این مواد را در بهبود اختلالات گوارشی، عفونت‌های تنفسی و بیماری‌های التهابی روده موثر برشمرد.

به گزارش بهداشت نیوز، عضو هیئت علمی دانشکده علوم تغذیه با اشاره به نقش موثر پروبیوتیک‌ها و پره‌بیوتیک‌ها در سلامت بدن، مصرف این مواد را در بهبود اختلالات گوارشی، عفونت‌های تنفسی و بیماری‌های التهابی روده موثر برشمرد.

دکتر غزاله اسلامیان دکترای تخصصی علوم تغذیه میکروبیوم را مجموعه‌ای از همه میکروب­ها (باکتری­ها، قارچ­ها، ویروس­ها و ژن­های آنها) عنوان کرد که به طور طبیعی روی پوست و درون بدن انسان زندگی می‌­کنند.

به گفته وی میکروبیوم‌ها با میکروسکوپ قابل رویت هستند و از جهات مختلف به سلامت و تندرستی انسان کمک می‌کنند.

فواید میکروبیوم‌ها ­برای بدن انسان

این استادیار دانشگاه افزود: روده بزرگ محیطی با اکسیژن کم و مناسب برای رشد میکروبیوم‌ها (باکتری‌های بی­هوازی) مانند استروپتوکوک، بیفیدوباکتریوم، لاکتوباسیلوس و کلستریدیوم است.

این دکترای علوم تغذیه خاطرنشان کرد: این میکروب‌ها از رشد بیش از حد باکتری­های مضر جلوگیری می کنند که برای مواد مغذی و مکان­های اتصال به غشاهای مخاطی روده که محل اصلی فعالیت ایمنی و تولید پروتیین­های ضدمیکروبی است، رقابت می‌کنند.

به گفته وی میکروبهای مذکور از این طریق سیستم ایمنی را تحریک می‌شود، ترکیبات غذایی بالقوه سمی‌ را تجزیه می‌کنند و ویتامین‌ها از جمله ویتامین‌های B، ویتامین Kو اسید آمینه خاصی را سنتز می‌کنند.

تاثیر رژیم غذایی بر میکروبیوم

این استادیار دانشگاه، پروبیوتیک‌ها را میکروب‌های مفیدی عنوان کرد که مصرف آنها در تنظیم میکروبیوم روده نقش موثری داشته و برای بدن مفید است.

دکتر غزاله اسلامیان خاطرنشان کرد: پره‌بیوتیک‌ها به مواد غذایی(اغلب کربوهیدرات‌های غیرقابل هضم) گفته می‌شود که به عنوان سوخت در دسترس میکروب‌های مفید روده قرار می‌گیرند و به تقویت آنها کمک می‌کنند.

وی با بیان این که پروبیوتیک در زبان یونانی به معنای حیات بخش است افزود: پروبیوتیک به ارگانیسم‌های زنده و غیر‌بیماری‌زایی اطلاق می‌شود که در صورت مصرف مقادیر کافی، اثرات سلامت بخشی ویژه‌ای برای میزبان دارند.

پروبیوتیک‌ها و پره بیوتیک‌ها

دکتر غزاله اسلامیان یادآور شد:پروبیوتیک‌ها به شکل مکمل‌های غذایی یا به طور طبیعی در برخی مواد غذایی وجود دارند که مواد غذایی تخمیری شامل کفیر، ماست، ترشی‌های تخمیری، کیمچی، پنیرهای پروبیوتیک و چای تخمیری از آن جمله هستند.

به گفته وی منابع غذایی پره ‌بیوتیک‌ها شامل موز، پیاز، پیازچه، سیر، موسیر، سیب، تره فرنگی، غلات سبوس‌دار، جو دوسر و انواع حبوبات است.

به گفته این استادیار دانشکده علوم تغذیه، رژیم‌های سرشار از غلات سبوس‌دار، میوه، سبزی، مغزها و دانه‌ها می‌توانند فیبر کافی را برای بدن تأمین کنند و میکروب‌های مفید روده از این فیبر تغذیه می‌کنند.

این دکترای علوم تغذیه افزود: افراد مبتلا به چاقی و اضافه وزن، عدم تعادل میکروبیوم روده را تجربه می کنند و کاهش وزن اصولی به برگشت تعادل میکروب‌ها و بهبود جمعیت میکروبیوم روده کمک می کند.

دکتر غزاله اسلامیان خاطرنشان کرد: رژیم های غذایی پرچرب با اسید چرب ترانس و اشباع بالا و رژیم‌های غذایی پرکربوهیدرات با میزان قند ساده بالا منجر به برهم خوردن تعادل میکروبیوم روده می‌شود.

وی افزود: چربی‌های ترانس در فست فودها، شیرینی‌ها، بیسکوئیت‌ها، کیک‌ها و مارگارین وجود دارند. چربی‌های اشباع در کره، گوشت‌های پرچرب، چربی‌های حیوانی و شیرینی های قنادی وجود دارند.

این استادیار دانشکده علوم تغذیه خاطرنشان کرد: براساس نتایج پژوهش‌ها مصرف پروبیوتیک‌ها و پره‌بیوتیک‌ها می‌توانند در بهبود برخی اختلالات گوارشی مانند نفخ، اسهال، یبوست، ریفلاکس، سندرم روده تحریک‌پذیر، عفونت‌های تنفسی و بیماری‌های التهابی روده نقش درمانی و مفیدی داشته باشند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا