پزشکی

برای لاغری دورشون خط بکش

اگر می‌خواهید لاغر شوید باید برای مدتی جلوی شکم‌تان را بگیرید و قید بعضی از خوراکی‌ها را بزنید، چون غذاهایی که می‌خورید اثر زیادی روی وزن‌تان دارند. بعضی غذاها مثل ماست پرچرب، روغن نارگیل و تخم‌مرغ به کاهش وزن کمک می‌کنند. بقیه‌ی خوراکی‌ها مثل محصولات فراوری‌شده و تصفیه‌شده، می‌توانند باعث اضافه‌وزن شوند.

1. غذاهای پرشکر

شکر یکی از بدترین مواد در رژیم امروزی است. در دنیای امروز شکر اضافی باعث بیماری‌های مختلف می‌شود. غذاهای پرشکر معمولا کالری زیادی دارند اما باعث سیری نمی‌شوند. وقتی می‌خواهید غذاهای کم‌چرب یا بدون چربی بخرید باید حواس‌تان را خیلی جمع کنید چون وقتی چربی خوراکی را از آن می‌گیرند، مزه‌اش از بین می‌رود و تولیدکننده‌ها برای اینکه از دست رفتن مزه را جبران کنند، مقدار زیادی شکر به آن اضافه می‌کنند.

2. بستنی

بستنی خیلی خوشمزه اما به‌شدت ناسالم است! چون کالری و شکر زیادی دارد. اگر عاشق بستنی هستید، می‌توانید خودتان بستنی را با مواد سالم‌تری مثل ماست و میوه درست کنید.

3. پیتزا

پیتزا یک فست‌فود خیلی محبوب است. اما معمولا پیتزاهای رستورانی خیلی ناسالم هستند. پیتزاهای بیرونی معمولا کالری بالایی دارند و مواد ناسالمی مثل آرد تصفیه‌شده و گوشت فراوری‌شده دارند. خودتان پیتزا را با مواد سالم‌تر درست کنید. حتی سس خانگی، چون سس‌های موجود در سوپرمارکت‌ها ممکن است شکر زیادی داشته باشند.

4. قهوه‌های پرکالری

هوه حاوی مواد فعال بیولوژیکی زیادی مثل کافئین است. این مواد شیمیایی می‌توانند متابولیسم‌تان را حداقل برای مدت کوتاهی افزایش دهند. هرچند که آثار منفی اضافه کردن مواد ناسالمی مثل خامه و شکر مصنوعی می‌تواند این آثار مثبت را خنثی کند. قهوه‌های پرکالری دستِ‌کمی از نوشابه ندارند. آنها حاوی کالری‌های بی‌ارزشی هستند که با یک وعده‌ی غذایی برابرند. اگر قهوه دوست دارید، بهتر است تا برای کاهش وزن از قهوه‌ی ساده‌ و تلخ استفاده کنید. اضافه کردن کمی شیر یا خامه هم اشکالی ندارد. فقط یادتان باشد که دور شکر، خامه‌های پرکالری و مواد ناسالم دیگر را خط بکشید.

5. چیپس و سیب‌زمینی سرخ‌‌شده

خود سیب‌زمینی سالم است و آدم را سیر می‌کند، اما چیپس و سیب‌زمینی سرخ‌شده اصلا خوب نیستند، کالری خیلی بالایی دارند. تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف چیپس و سیب‌زمینی سرخ‌شده باعث اضافه‌وزن می‌شوند. ممکن است که سیب‌زمینی کبابی یا سرخ‌شده حاوی ماده‌ی سرطان‌زایی به نام آکریل‌آمید باشند. پس بهترین کار این است که دورشون خط بکشین!

6. نوشیدنی‌های شیرین

نوشیدنی‌های شیرین‌شده با شکر، مثل نوشابه، یکی از مضرترین خوراکی‌ها هستند. علاوه بر اینکه این نوشیدنی‌ها باعث افزایش وزن می‌شوند، درصورت مصرف به مقدار زیاد، ممکن است که آثار فاجعه‌باری روی سلامتی‌تان داشته باشند. با اینکه نوشیدنی‌های شیرین مقدار زیادی کالری دارند، اما مغز شما با آنها مثل غذاهای جامد برخورد نمی‌کند. کالری‌های شکرِ مایع سیرتان نمی‌کنند و با مصرف‌شان کمتر غذا نخواهید خورد. درعوض، این نوشیدنی‌ها بیشترین مقدار کالری را به بدن‌تان می‌رسانند. اگر برای لاغزی مصمم هستید باید دور نوشابه و نوشیدنی‌های شیرین را خط بکشید.

7. نان سفید

نان سفید معمولا خیلی تصفیه می‌شود و مقدار زیادی قند دارد. شاخص قندخون این نوع از نان بالاست و می‌تواند قندخون‌تان را بالا نگه دارد. تحقیقی که روی ۹۲۶۷ نفر انجام شده است، نشان می‌دهد که مصرف ۱۲۰ گرم نان در روز، احتمال چاقی و اضافه‌وزن را تا ۴۰ درصد افزایش می‌دهد.

8. شکلات و آب‌نبات

شکلات و آب‌نبات بسیار مضر هستند و مقدار زیادی قند، روغن و آرد تصفیه‌شده دارند. به همین خاطر حتی مقدار کمی از آنها هم ضرر زیادی دارد. کالری شکلات خیلی بالاست و درعوض مواد مغذی کمی دارد. یک شکلات با اندازه‌ی معمولی، ۲۰۰ تا ۳۰۰ کالری دارد.اگر در طول روز حسابی گرسنه می‌شوید و به میان‌وعده احتیاج دارید، یک تکه میوه یا یک مشت خشکبار میل کنید.

9. آب‌ اکثر میوه‌ها

بیشتر آب‌میوه‌هایی که در مغازه‌ها پیدا می‌شوند طبیعی نیستند. آب‌میوه‌ها معمولا فراوری‌شده هستند و مقدار زیادی شکر به آنها اضافه شده است و درحقیقت به اندازه‌ی نوشابه، قند و کالری دارند. تازه آب‌میوه هیچ فیبری ندارد و لازم نیست که آن را بجوید. این یعنی یک لیوان آب‌میوه به اندازه‌ی یک پرتقال احساس سیری به شما نمی‌دهد. به همین خاطر می‌توانید مقدار زیادی از آن را به‌سادگی بنوشید و اصلا سیر نشوید. پس دور آب‌میوه را خط بکشید و خود میوه را میل کنید.

10. کیک و شیرینی

یک و شیرینی مقدار زیادی ماده‌ی غذایی ناسالم مثل شکر و آرد تصفیه‌شده دارند. به‌علاوه ممکن است که حاوی چربی‌های ترانس مصنوعی باشند که خیلی مضر هستند و باعث بیماری‌های زیادی می‌شوند. با خوردن کیک و شیرینی زیاد سیر نمی‌شوید و تنها کمی بعد از خوردن این موادِ حاوی چربی زیاد و ارزش غذایی کم دوباره گرسنه خواهید شد.

11. سوسیس و کالباس

بدترین دشمنان لاغری غذاهای فراوری‌ شده هستند. گوشت فراوری شده به طور کلی ناسالم در نظر گرفته می شود. علاوه بر کالری بالا،موجب اختلال و بیماری در بدنتان می شود.

گردآوری: زینب بهرامی خوشکار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا