آخرین و مهمترین اخبار سیاسی

برابر زیاده‌طلبی آمریکا ایران منطقا باید منافع خود را محکم حفظ کند

فداحسین مالکی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به دور جدید مذاکرات، اظهار داشت: کاملاً روشن است که آمریکایی ها به چه چیزی عادت دارند و استراتژی آنها در مذاکرات به خوبی مشخص است. از این رو ایران نباید تمام معادلات خود را بر اساس اهداف آمریکایی‌ها تنظیم کند.

وی افزود: رویکرد دولت جدید تغییر تاکتیک در مذاکرات است و باید هم به این شکل باشد. یعنی زمانی که مرغ آمریکایی‌ها یک پا دارد ایران باید ثابت کند که آمریکا دروغگو است. مثلا در دیداری که بنده با یکی از هیئت های کشورهای منطقه داشتم آنها مطرح می کردند که آمریکا بیان می کند که اکنون توپ در زمین ایران قرار دارد که بنده در آن جلسه ثابت کردم که نه تنها توپ در زمین ایران نیست بلکه توپ در زمین آمریکا است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: هدف آمریکا این است که ایران را در مقابل خواسته های خود مطیع کند، اما ایران با قدرت ایستاده است تا حق خود را از طرف مقابل دریافت کند؛ زیرا آن کسی که امروز بر زیر میز مذاکرات زده است آمریکاست نه ایران، چون ایران به تمام تعهدات خود در توافق هسته ای عمل کرده است.

مالکی تصریح کرد: آمریکا برجام را از اولویت اصلی خود خارج کرده است و اکنون اولویت اصلی ایالات متحده جنگ اوکراین است؛ زیرا در اوکراین غرب دچار چالشی از سمت روسیه شده است و دائماً در حال شکست خوردن است.

وی بیان داشت: در این مذاکرات آمریکایی ها به دنبال آن هستند که هرچه زودتر تکلیف برجام مشخص شود زیرا با توجه به اتفاقات اوکراین نیاز مبرم به انرژی دارند ولی نمی‌خواهند از خواسته های بی منطقشان کوتاه بیایند از این رو با توجه به شرایط موجود عقل حکم می‌کند که ایران منافع خود را محکم حفظ کند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برجام در دولت جدید یکی از اولویت ها است، اما همانند دولت قبل تمام کشور درگیر آن نیست. یعنی اکنون برجام تنها اولویت اصلی کشور نیست.

انتهای پیام/ ت 3

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا