آخرین و جدیدترین اخبار ورزشی

بازیکنان جوان بیشتری می‌توانستند برابر ترکمنستان بازی کنند/ مصدومیت آزمون ضایعه‌ای برای فوتبال است

علی لطیفی مهاجم اسبق تیم ملی فوتبال درباره برد ایران برابر تیم ترکمنستان در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۶ اظهار کرد: فارغ از اینکه تیم ملی ۵ گل زد، فوتبال سراسر تهاجمی را بازی کرد و خلق موقعیت‌های فراوان را در این بازی شاهد بودیم و این موضوع در نوع خود پیشرفت است. در جام ملت‌های آسیا برابر تیم‌های ضعیف و درجه دوم و سوم آسیا درست بود که بازی‌ها را برنده می‌شدیم، اما کیفیت بالایی در فاز هجومی نداشتیم.

او افزود: در فاز دفاعی هم دچار معضل بودیم و دیدیم که همین ساختار ضعیف در جام ملت‌های آسیا به ما ضربه زد. خوشبختانه در این بازی فرصت‌های کمی به حریف دادیم. درست است که ترکمنستان تیم درجه سوم آسیا محسوب می‌شود و شرایط خوبی به لحاظ فوتبالی ندارد، اما به نظرم ما در تمامی زمینه‌ها تیم برتر میدان بودیم و هم در کار تکنیکی و عبور از بازیکن حریف خوب عمل کردیم. تیم تاجیکستان هم ضد فوتبال بازی نکرد و هر چه در توانش بود را گذاشت، اما تیم ملی ما در تمامی آیتم‌ها چه به لحاظ فردی و چه از لحاظ تاکنیکی از حریف برتر بود.

مهاجم اسبق تیم ملی فوتبال درباره دبل حسین کنعانی زادگان مدافع تیم ملی در این بازی گفت: یکی از شاخصه‌های بخشی از مدافعان این است که این‌ها در فاز هجومی توانمند هستند. درست است که کنعانی زادگان در جام ملت‌های آسیا در فاز دفاعی ضعف داشت، اما در فاز تهاجمی دیدیم که در بازی با ژاپن یک پنالتی به نفع تیم ما گرفت و او در ضربات ایستگاهی بسیار خوب عمل می‌کند. البته در بازی با ترکمنستان او یک گل در ضربه ایستگاهی زد و گل دومش را در جریان بازی به ثمر رساند و والی زد و برگشت توپ را تبدیل به گل کرد.

او ادامه داد: البته نباید فراموش کنیم بازیکنانی نظیر کنعانی زادگان در بازی‌های نسبتا راحت در جریان بازی اجازه پیشروی به آن‌ها داده می‌شود. وقتی برابر تیم‌های قدرتمند مثل قطر، ژاپن و کره جنوبی در سطح آسیا قرار می‌گیرند، معمولا مربیان به آن‌ها اجازه نمی‌دهند که در جریان بازی به خط حمله اضافه شوند و خود بازیکنان جرات نمی‌کنند که بی محابا این قدر جلو بروند، چون این تیم‌ها مهاجم قدرتمندی دارند که به خوبی از جای خالی مدافعان حریف نهایت استفاده را می‌برند. در مجموع کنعانی زادگان یکی از مدافعان پیشروی ما در فاز هجومی هست و در این کار تبحر لازم را دارد.

لطیفی درباره بازی کردن بازیکنان جوان برابر تیم ملی ترکمنستان بیان کرد: قلعه نویی کار خوبی کرده است. البته به نظرم بیشتر از این هم می‌شود که در بازی‌های این چنینی، جوانان بیشتری را به تیم ملی اضافه کرد. به طور معمول ما چنین بازی‌هایی را برنده هستیم و قطع به یقین من اعتقاد دارم که تیم ملی ما به جام جانی صعود خواهد کرد، چون ۸ تیم از آسیا به این مسابقات می‌روند. کل آسیا ۵ تیم دارد. اگر شرایط برای صعود به دور بعد زودتر مشخص شد، حتی می‌توان بازیکنان جوان بیشتری را به تیم ملی دعوت کرد و میانگین سنی تیم ملی را پایین‌تر آورد. البته قلعه نویی و دستیارانش تصمیمشان بر این است که آرام آرام این کار را کنند و پوست اندازی به صورت یکجا نباشد. به نظرم این استراتژی مناسبی است.

مهاجم اسبق تیم ملی فوتبال درباره مصدومیت سردار آزمون در بازی با ترکمنستان اظهار کرد: من از میزان مصدومیت آزمون اطلاعی ندارم، اما متاسفانه اتفاقاتی که برای بازیکنان حرفه‌ای در سطح اروپا در تیم ملی می‌افتد همین مصدومیت‌ها است. به نظرم فشار‌هایی که در فوتبال باشگاهی روی لژیونر‌ها هست، از آنجا پرواز دارند و تا بیایند با شرایط جوی آشنا شوند و خستگی مسیر هم وجود دارد و همچنین ریکاوری درستی انجام نمی‌شود و خستگی هم وجود دارد که منجر به آسیب دیدگی می‌شود.

او افزود: امیدوارم که مصدومیت آزمون خیلی جدی نباشد. اگر خدای نکرده آسیب دیدگی‌اش سنگین باشد، ضایعه‌ای برای فوتبال ما است، چون او یک بازیکن در فاز هجومی هست که فارغ از بحث گلزنی و اینکه در بازی مستقیم تبحر دارد، پاسور توانمندی هم هست و این در فوتبال اروپا به بازی‌اش اضافه کرد و آنجا یاد گرفت و در جام ملت‌های آسیا هم چند بازی فوق العاده با پاس‌های خوبش را شاهد بودیم. آزمون در قدرت پاس دادن از طارمی جلوتر است و مکمل خوب برای هر مهاجمی هست. باید منتظر باشیم و امیدوارم آسیب دیدگی‌اش جدی نباشد.

لطیفی درباره بازی برگشت تیم ملی ایران برابر تیم ترکمنستان را چطور ارزیابی می‌کند، گفت: ما مشکلی نخواهیم داشت و قلعه نویی با تیم دوم هم می‌تواند جلوی این تیم برنده باشد و باید ببینیم استراتژی قلعه نویی و دستیارانش چه چیزی هست. من فکر می‌کنم سریال بازیکنان جدید که چند نفر به تیم ملی دعوت شدند تکرار خواهد شد و قطعا سرمربی تیم ملی به بازیکنان دیگر هم میدان خواهد داد.

او در پایان گفت: ما نباید به آسیا فکر کنیم، چون متاسفانه ما در جام ملت‌های آسیا با اشتباهات خودمان در جایی که می‌توانستیم قهرمان آسیا شویم، اما با ساختار دفاعی ضعیف قهرمانی از دستمان رفت. ما در هیچ دوره‌ای این قدر به قهرمانی نزدیک نبودیم و تیم‌های مدعی قهرمانی همدیگر را حذف کردند و همه چیز مهیا بود تا قهرمان شویم، اما خودمان نخواستیم که به قهرمانی دست یابیم. ما از این بازی‌ها باید درس بگیریم، چون قاعده فوتبال ما این بوده که در جام ملت‌ها و جام جهانی نتیجه نگرفتیم و بعد برای بازی‌های آسیایی که تیم‌های مطرح جوانان خود را می‌فرستند با تیم اصلی رفتیم تا مدال بگیریم و این‌ها باعث عقبگرد فوتبال ما شده است. من به قلعه نویی توصیه می‌کنم حالا که سرمربی تیم ملی مانده است، به جوانان بیشتر میدان بدهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا