پزشکی

این کودکان نیازی به تزریق دوباره واکسن کرونا ندارند

دستورالعمل جدید سازمان بهداشت جهانی می ‌گوید کودکان و نوجوانان سالم ممکن است نیازی به واکسن‌ های اضافی برای کووید-۱۹ نداشته باشند، البته آن ها همچنان نیاز به تزریق واکسن‌ های معمولی دیگر دارند.

به گزارش بهداشت نیوز، گروه کارشناسان مشاوره استراتژیک سازمان بهداشت جهانی در زمینه ایمن ‌سازی در بیانیه ای اعلام کرد: تأثیر سلامت عمومی واکسیناسیون کودکان و نوجوانان سالم نسبتاً کمتر از مزایای ثابت شده واکسن‌های ضروری سنتی برای کودکان مانند روتاویروس، سرخک و واکسن‌های پنوموکوکی است.

دکتر هانا نوهینک، رئیس گروه کارشناسان مشاوره استراتژیک سازمان بهداشت جهانی در این رابطه گفت: دستورالعمل های عمومی تزریق واکسن به روز رسانی شده تا نشان دهد که بسیاری از گروه های جمعیتی یا واکسینه شده اند یا قبلاً به کووید-۱۹ آلوده شده اند یا تجربه هر دوی این موارد را دارند. در این میان نقشه راه اصلاح شده مجدداً بر اهمیت واکسیناسیون افرادی که هنوز در معرض خطر بیماری شدید هستند تأکید می کند.

بنابراین، سازمان بهداشت جهانی اکنون دوزهای تقویت کننده اضافی را برای افراد مسن، افراد دارای نقص ایمنی در تمام سنین، کارکنان بهداشتی خط مقدم و افراد باردار شش یا ۱۲ ماه پس از آخرین دوز تقویت کننده توصیه می کند. به گفته گروه کارشناسان مشاوره استراتژیک سازمان بهداشت جهانی این افراد در گروه با اولویت بالا قرار می گیرند.

در این میان توصیه می شود کودکان و نوجوانانی که خطرات مرتبط با سلامتی دارند و همچنین بزرگسالان سالم زیر ۶۰ سال قرار دارند. واکسن های اولیه و تقویت کننده های اولیه را دریافت کنند و تزریق دوزهای تقویت کننده های اضافی برای این افراد توصیه نمی شود.

دکتر نوهینک در ادامه توضیحاتش به لزوم واکسیناسیون کودکان برای سایر بیماری ها از جمله سرخک اشاره کرد زیرا موارد ابتلا به این بیماری قابل پیشگیری با واکسن در سراسر جهان در حال افزایش است.

از سوی دیگر فلج اطفال نیز در مناطق مختلف در حال گسترش است. مشاوران واکسن سازمان جهانی بهداشت بهبود پوشش واکسن و همچنین استفاده از دوز واکسن فلج اطفال تزریقی را در صورت وجود گردش مداوم ویروس فلج اطفال توصیه می کنند.

دکتر نوهینک در خاتمه توضیحاتش گفت: همانطور که همه ما می دانیم، همه گیری کووید تلفات سنگینی بر برنامه های ایمن سازی وارد کرده است. این یک تلاش فوق العاده بوده و بسیاری از کشورها در رسیدن به پوشش های بالا بسیار خوب عمل کرده اند، اما همچنان نیازمند تلاش برای کاهش نابرابری ها است و ما باید به گروه های دارای اولویت بالا برسیم و شکاف های این حوزه را از بین ببریم.

منبع: سینا پرس

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا