پزشکی

اصلی‌ترین راه پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر چیست؟

به گفته سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان بوئین‌زهرا؛ اصلی‌ترین راه پیشگیری از بروز بیماری‌های غیرواگیر، تغییر سبک زندگی است.

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر علی دامغانیان، با اشاره به اینکه بیماری‌هــای غیرواگیر، مجموعه‌ای از بیماری‌هایی است که اصلی‌ترین عوامــل مرگ و میر و ناتوانــی به شــمار می‌روند و اثرات مرتبط با سلامت آن‌ها، دراز مدت است؛ گفت: این تغییر سبک زندگی، می‌تواند ازطریق انجام فعالیت بدنی منظم، کاهش مصرف دخانیات یا مصرف نکردن آن، کاهش مصرف غذاهای فرآوری شده و مصرف منظم میوه و سبزیجات انجام شود.

این مقام مسؤول با بیان اینکه از مهم‌ترین بیماری‌های غیرواگیر می‌توان به انواع ســرطان‌ها، بیماری‌های قلبی – عروقی، دیابت و فشارخون و بیماری‌های مزمن دســتگاه تنفسی اشاره کرد؛ گفت: از مهم‌ترین عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر نیز می‌توان به مصــرف دخانیات، مصرف الکل، نداشتن فعالیت جسمی کافی و داشتن رژیم‌های غذایی نامناسب اشاره کرد.

وی عنوان کرد: یکی از برنامه‌های جاری و در حال اجرا در نظام سلامت برای شناسایی افراد مبتلا به بیماری‌های غیرواگیر، برنامه خطرسنجی بیماری‌های قلبی و عروقی است و کلیه افراد بالای 30 سال می‌توانند با مراجعه به پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت، خدمت خطرسنجی را دریافت کنند.

دکتر دامغانیان گفت: این افراد، درصورت نیاز، آزمایشات قند خون و چربی خون را به‌صورت کاملاً رایگان دریافت می‌کنند و براساس این آزمایشات، میزان در معرض خطر بودن آنان از نظر بیماری‌های قلبی مشخص می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا