آخرین و مهمترین اخبار سیاسی

ابوترابی‌فرد: ناوگروه ۸۶ دانش ایران را در برابر نگاه جامعه جهانی قرار داد

ابوترابی‌فرد: ناوگروه ۸۶ دانش ایران را در برابر نگاه جامعه جهانی قرار داد

خطیب نمازجمعه تهران با اشاره به بازگشت غرورآفرین ناوگروه ۸۶ و دریانوردی به دور کره زمین گفت: پیمایش ۶۵ هزار کیلومتر و ۴ بار عبور از خط استوا، دانش و تخصص و شجاعت و ظرفیت استثنایی نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران را در برابر نگاه جامعه جهانی قرار داد.

ابوترابی‌فرد: ناوگروه ۸۶ دانش ایران را در برابر نگاه جامعه جهانی قرار داد

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی‌فرد امام‌جمعه موقت تهران در خطبه‌ اول نماز جمعه امروز (5 خرداد) که در دانشگاه تهران اقامه شد با اشاره به فرمان امام علی (ع) به مالک اشتر به عنوان فرماندار مصر، گفت: امیرالمومنین(ع) به مالک‌اشتر فرمود‌ند در جایگاه مدیریت و سازماندهی کشور در عرصه های اقتصادی، سیاسی، دفاعی و فرهنگی قرار گرفته‌ای، آگاه باش که قبل از تو در این سرزمین حاکمان عادل و ظالم حکومت کرده‌اند. در این کشور پیامبر الهی حضرت یوسف مدیریت و زعامت اقتصادی، سیاسی و فرهنگی مصر را در دست داشته و آن نظام اقتصادی کارآمد و تحولات عظیم فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را خلق کرد.

وی اضافه کرد: حضرت علی (ع) در ادامه توصیه های خود فرمودند که در این کشور فراعنه حکومت کردند، حکومت‌هایی که نماد ظلم و ستم بوده‌اند و بنابراین تو با این تاریخ سیاسی، تاریخ اقتصادی و فرهنگی روبه رو هستی و باید از آن درس بیاموزی و تجربه‌ها فراروی تو است. قدرت‌هایی از موقعیت مطلوب سیاسی و اجتماعی برخودارند که در مسیر حق و عدالت حرکت کنند. مالک آگاه باش تو دیروز درباره حاکمان قضاوت می‌کردی و آنان را مورد نقد قرار می‌دادی و امروز مردم مصر همانگونه تو را مورد نقد قرار می‌دهند و رفتار تو را رصد می‌کنند. حضرت علی (ع) همچنین فرمودند مالک قضاوت مردم شاخص است برای شناخت انسان‌هایی صالح و باید نگاه عمومی را رصد کرد و با تحلیل و تبیین نقد دیگران به اصلاح خویش پرداخت و نهایتا فرمودند مالک رمز موفقیت حاکمان و مدیران آراستگی به عمل صالح است. این رمز موفقیت انسان در دنیا و آخرت است و مهمترین عمل صالح پشتوانه علمی، معرفتی و ایمانی است.

ابوترابی‌فرد با بیان اینکه ایمان و عمل صالح با هم پیوند خورده و معرفت پشتوانه عمل صالح است، عنوان کرد: راه موفقیت انسان در همه حوزه‌های فردی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی، آراستگی به عمل صالح است عملی که از بالاترین پشتوانه علمی و معرفتی برخوردار است و با این معرفت و دانش برای تقرب به خدای متعال به جا آورده باشد.

وی با تاکید بر اینکه هرقدر این حوزه ها ارتقا یابد عمل انسان از شایستگی و صلاحیت بیشتری برخوردار می شود، تاکید کرد: آنچه انسان را تهدید می‌کند و راه را برای سلوک عالمانه دشوار می کند هوا و هوس انسان است.

ابوترابی‌فرد با اشاره به اینکه قضاوت مردم شاخص است تصریح کرد: آنچه که انسان را تهدید می‌کند هوای نفس است و نباید عقل را به هوای نفس سپرد. اعمال صالح را باید تبیین کرد و خود را به عمل صالح و آلودگی گناه دور کرد.

امام جمعه موقت تهران در خطبه دوم نمازجمعه با اشاره به بازگشت غرورآفرین ناوگروه ۸۶ و دریانوردی به دور کره زمین گفت: در هفته‌ای که گذشت با رویدادهای مهمی مواجه بودیم که یکی از آن‌ها در ارتش جمهوری اسلامی ایران به ویژه نیروی دریایی راهبردی و اقتدار آفرین ناوگروه ۸۶ در ایفای ماموریت شایسته این ناوگروه برای حرکت اقتدار آفرین و پیمایش کره زمین بود. در این حرکت اقتدار آفرین، ناوگروهی که نماد دانش و تخصص و فناوری دانشمندان و فرهیختگان ایرانی در ناوشکن دنا بود. پیمایش ۶۵ هزار کیلومتر و ۴ بار عبور از خط استوا، دانش و تخصص و شجاعت و ظرفیت استثنایی نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران را در برابر نگاه جامعه جهانی قرار داد. قدرت دریایی مجموعه‌ای از قابلیت‌های وابسته به دریا است که بتواند کنترل آب‌ها و منابع حیاتی در دریا را در اختیار داشته باشد و از دسترسی دشمنان به آن‌ها جلوگیری کند. هدف سیادت دریایی است و امروز نیروی دریایی جمهوری اسلامی در این جایگاه قرار گرفته است.

وی ادامه داد: حضور با اقتدار در اقیانوس‌های هند، آرام و اطلس و نیز عبور از تنگه مهم ماژلان واقعاً بی‌نظیر و استثنایی است. برای این اقتدارآفرینان و نیز فرمانده محترم و هوشمند نیروی دریایی و دریانوردان ناوشکن دنا از خدای متعال عزت و اقتدار مسئلت داریم.

امام جمعه موقت تهران همچنین سوم خرداد ماه سالروز آزاد سازی خرمشهر و چهارم خرداد روز دزفول روز مقاومت و پایداری در عملیات بیت‌المقدس که با مشارکت و حضور قدرتمند ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اجرا شد را گرامی داشت و گفت: ۵ هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع از اراضی اشغال شده و شهرهای خرمشهر و هویزه در آن مقطع آزاد سازی شد که این آزادی مقدمه آزادسازی جنوب لبنان در پنجم خرداد ۱۳۷۹ بود.

ابوترابی‌فرد با بیان اینکه پیروزی رزمندگان دلیر در دفاع مقدس راه را برای خلق قدرت در جهان اسلام هموار کرد، بیان کرد: آزادسازی جنوب لبنان در سال ۲۰۰۰ میلادی از اشغال رژیم صهیونیستی توسط دلیرمردان حزب‌الله سنگ بنای سلسله پیروزی های جبهه مقاومت در برای صهیونیست‌ها در سراسر منطقه و سرزمین‌های اشغالی است.

وی با اشاره به اینکه می‌توان از پیروزی مقاومت در سال ۲۰۰۰ به عنوان نقطه آغاز تحمیل شکست‌های هولناک رژیم صهیونیستی یاد کرد، گفت: این حرکت و تحول بدون تردید اصلی‌ترین پیامد سیاست خارجی ایران است.

ابوترابی‌فرد از راهبرد دولت به ویژه دستگاه دیپلماسی خارجی در نگاه به شرق و تحکیم روابط با همسایگان و تلاش برای ارتقای جایگاه قاره کهن آسیا در هزاره سوم قدردانی کرد و گفت: در نظم جهانی در حال ظهور نقش آفرینی جمهوری اسلامی ایران، مسئله تحول در نظام سیاسی، نظم اقتصادی جهانی، جابه‌جایی قدرت و شکل‌گیری قدرت‌های نوظهور از اهم مسائل سیاسی خارجی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه توجه به این موارد امروز در دستور کار دستگاه دیپلماسی و نظام اسلامی قرار گرفته است، افزود: رصد درست و دقیق تحولات، استفاده صحیح از فرصت‌ها، ایفای نقش در ساختار سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جهان، افزایش ظرفیت، ارتقا و تثبیت جایگاه ایران و جهان اسلام به ویژه همسایگان و شرکای مهم در سطح منطقه و جهان از مسائل کلیدی و مورد تاکید رهبر انقلاب است، ایشان که در ۱۱ آبان به نشانه های تغییر در نظم جهانی اشاره داشتند و فرمودند که ابعاد نظم جدید و چگونگی آن معلوم نیست اما خطوط اساسی آن قابل ترسیم است.

خطیب نمازجمعه تهران عنوان کرد: بن‌بست‌های بین‌المللی در حوزه‌های سیاسی، اقتصای، امنیتی و فرهنگی در برابر غرب به ویژه آمریکا قرار دارد و از همین منظر وزیر خارجه آلمان در سال های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۵ درباره اوضاع نابسامان جهان نوشت: جهان دوقطبی جنگ سرد به تاریخ پیوسته و آمریکا در سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ دوران کوتاه ابرقدرت بودن را داشت و اکنون آن را از دست داده است. از نظر این دیپلمات برجسته غربی دورانی که آمریکا تنها ابر قدرت بوده سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ است و جهانی شدن اقتصاد تاکنون نتوانسته چهارچوبی برای حکمرانی جهانی بوجود آورد شاید ما در میانه فرایندی پر هرج و مرج هستیم که قرار است به نظم جدید بین‌المللی تبدیل شود.

ابوترابی‌فرد با بیان اینکه با نگاه به این واقعیت‌ها و بیانات رهبر انقلاب؛ مهمترین و نخستین توصیه به دستگاه دیپلماسی، روسای دفاتر نمایندگی در خارج از کشور و همکاران آن‌ها این است که هویت فرهنگی، انقلابی و اسلامی خود را حفظ کرده و ارتقاء بخشند و این مهم باید در بینش، روش، منش و سخن سفرای جمهوری اسلامی ایران بسیار برجسته و موثر مشاهده شود و مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد. موضوع دیگر اینکه این سخن امیرالمومنین(ع) را همیشه فراروی خود قرار داده و از آن الهام بگیرند؛ این پرچم، پرچم حق است که باید همیشه برافراشته باشد، این پرچم مبارزه با باطل است باید همیشه در اهتزاز باشد کسانی که می توانند این پرچم را در سراسر عالم بر دستان مقتدر خویش حمل کنند شخصیت هایی هستند که اهل بصیرت، صبر، آراسته به علم و دانش و تصمیمات صحیح مبتنی بر بالاترین عقبه علمی و کارشناسی باشند.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: یکی از اعضای شورای روابط خارجی آمریکا در تحلیل سیاست خارجی ایران اظهار می‌دارد که استراتژی منطقه‌ای معقول ایران از نفوذ منطقه‌ای موثری برخوردار است و موقعیت ژئو استراتژیک ایفای نقش موثر در خاورمیانه، قفقاز و آسیای میانه و استفاده بهینه قدرت از ویژگی این دستگاه دیپلماسی است و این تحلیل تفسیر صحیحی است از راهبرد نظام که رهبری معظم در دیدار اخیر به آن اشاره داشتند.

ابوترابی‌فرد گفت: تحکیم، ارتقاء و گسترش روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با همسایگان و دنیای اسلام به ویژه کشورهای حوزه خلیج فارس و راهبرد اصلی روابط گسترده سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایران با بغداد، دوحه و مسقط و ارتقای سطح روابط تهران و ریاض که به دست دولتمران ما شکل گرفت می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در شکل‌گیری سازمان همکاری اقتصادی کشورهای حوزه خلیج فارس ایجاد کند و راه را برای همکاری‌های مشترک هموار سازد.

وی در پایان دیپلماسی اقتصادی را از مهمترین اصول دانست و گفت: باید بر آن پافشاری کرد چرا که در این نیم قرن اخیر توانمندی اقتصاد کشورها نقش اساسی در سیاست خارجی، نظامی و امنیتی ایفا کرده و اقتصاد به رکن اساسی سیاست خارجی کشورها تبدیل شده است.

پایان پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا