آخرین و مهمترین خبرهای اجتماعی

آیا بعد از تزریق واکسن کرونا می‌شود خون اهدا کرد؟

آیا بعد از تزریق واکسن کرونا می‌شود خون اهدا کرد؟

ایرنا نوشت: سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: مدت زمان معافیت اهدای خون وابسته به پلتفرم (ساختار) واکسن تزریقی کووید ۱۹ است.

دکتربشیر حاجی بیگی گفت: کشور های مختلف گادلاین های (گایدلاین های بالینی مجموعه ای نظام مند از آخرین و معتبرترین شواهد علمی هستند که شیوه های برخورد بالینی با یک بیمار را بطور طبقه بندی شده با در نظر گرفتن اولویت ها،‌ اثربخشی و هزینه اثربخشی بیان می کنند)متفاوتی را در ارتباط با مدت زمان معافیت از اهدای خون و فرآورده‌های خونی پس از تزریق واکسن کوید ۱۹ دنبال می کنند، معمولا مدت زمان این معافیت وابسته به پلتفرم واکسن تزریقی است.

وی ادامه داد: به عنوان مثال کشور نیوزلند،برای واکسن های فایزر ،جانسون اند جانسون و آسترازنکا معافیت در نظر نگرفته است، اما برای برخی دیگر از واکسن ها از جمله سینوفارم ، سینوواک و نووکس و مدرنا و … توصیه به فاصله ۲۸ روزه ما بین آخرین تزریق واکسن کوید ۱۹ و اهدای خون می کند.
حاجی بیگی خاطر نشان کرد: بریتانیا هم ممنوعیت ۲۸ روزه برای دریافت کنندگان بر پایه پلتفرم ویروس های زنده ضعیف شده و ۷ روزه برای دریافت کنندگان سایر انواع واکسن ها برای اهدای خون و فرآورده‌های خونی پس از تزریق در نظر گرفته است.

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت : FDA آمریکا(اداره مواد غذایی و دارویی ایالات متحده آمریکا) وقفه ۱۴ روزه را تنها برای افرادی که واکسن بر پایه ویروس زنده ضعیف شده دریافت کرده اند توصیه می کنند در صورت دریافت انواع دیگر واکسن توسط فرد نیازی به معافیت از اهدای خون نیست.
وی تصریح کرد: صلیب سرخ نیز در این زمینه از پیشنهاد FDA آمریکا پیروی می کند.
حاجی بیگی اعلام کرد: به صورت کلی پیشنهاد می‌شود اهدای خون پس از تزریق واکسن بر پایه ویروس زنده ضعیف شده (درحال حاضر هیچ واکسنی کووید ۱۹ شناخته شده‌ای از این پلتفرم استفاده نمی‌کند) حداقل ۱۴ روز و پس از تزریق با سایر واکسن ها یک هفته به تعویق افتد، تا عوارض جانبی تزریق واکسن به خوبی رفع شده و با عوارض پس از اهدا اشتباه گرفته نشود.

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: در ایران معافیت اهداکنندگان خون که برای افرادی که واکسن اسپوتنیک و آسترازنکا تزریق کرده‌اند ۱۴ روز است.

وی ادامه داد: واکسن هایی نظیر سینوفارم و برکت نیز منعی برای اهدای خون ندارند و این داوطلبان اهدای خون می‌توانند بعد از بهبودی از واکنش های اولیه بعد از تزریق واکسن مانند درد عضلانی، تب و بی حالی خون اهدا کنند.

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: همچنین مبتلایان به کرونا یک ماه پس از بهبودی می‌توانند با مراجعه به مراکز انتقال خون سراسر کشور خون اهدا کنند.

۴۷۲۳۳

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا