آخرین و مهمترین خبرهای جهان

توجیه آمریکا درباره فروش جنگنده «اف-16» به پاکستان

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، ایالات متحده اعلام کرده است که تصمیم به فروش جنگنده‌های «اف-۱۶» به پاکستان به عنوان پیام واشنگتن در تقابل با روابط فزاینده هند با روسیه نیست.

خبرگزاری «اسپوتنیک» روز جمعه در این باره نوشت که قرارداد ۴۵۰ میلیون دلاری که اوایل ماه جاری انجام شد، چهار سال پس از آن صورت گرفت که «دونالد ترامپ،» رئیس جمهور سابق آمریکا، حدود ۲ میلیارد دلار امنیتی به پاکستان را تعلیق کرد.

«الی راتنر» معاون وزارت دفاع آمریکا در امور امنیتی هند و اقیانوسیه، گفت ایالات متحده قبل و در حین این تصمیم گیری با هند تعامل داشته است.

راتنر گفت:«تصمیم دولت آمریکا بر اساس منافع ایالات متحده در مشارکت دفاعی ما با پاکستان گرفته شده که در درجه اول بر ضد تروریسم و ​​امنیت هسته‌ای متمرکز است. این یکی از مواردی است که ما با همتایان هندی خود قبل از اعلام این خبر اعلام کرده‌ بودیم.»

هند روزهای گذشته نگرانی‌های خود را در مورد این قرارداد ابراز کرده بود به طوریکه وزیر دفاع هند در گفت‌وگوی تلفنی با وزیر دفاع ایالات متحده به این موضوع پرداخت.وزیر امور خارجه هند نیز قرار است روزهای پیش رو در پنتاگون با آستین ملاقات کند. بخش بزرگی از تجهیزات نظامی هند از روسیه تامین می‌شود.

به دنبال اعلام پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) مبنی بر فروش جنگنده‌های «اف-۱۶» به پاکستان هند رقیب و همسایه این کشور مراتب اعتراض خود را به این مسئله بیان کرده است. به گزارش رسانه‌های هندی، دهلی نو اعتراض شدیدی به تصمیم ایالات متحده برای کمک‌های دفاعی و امنیتی به پاکستان از طریق برنامه ۴۵۰ میلیون فروش جنگنده‌های اف-۱۶ بیان کرده است.

این در حالی است که نهاد دفاعی ایالات متحده وابسته به پنتاگون مدعی شده که فروش این جنگنده‌ها شامل هیچگونه قابلیت، سلاح یا مهمات جدیدی نیست وتوازن قوا در منطقه را تغییر نخواهد داد.

بر اساس سندی که توسط آژانس همکاری‌های امنیتی آمریکا در پنتاگون منتشر شد، وزارت امور خارجه این کشور فروش بسته خدماتی و تجهیزات پشتیبانی از توان رزمی جنگنده‌های اف-۱۶ به مبلغ ۴۵۰ میلیون دلار به پاکستان را تایید کرد.

این در حالی است که نیروی هوایی هند نیز برای برتری بر رقبای خود از جمله پاکستان و چین در قالب یک طرح قصد خرید ده‌ها فروند جنگنده پیشرفته را دارد. نیروی هوایی هند در قالب یک طرح در حال برنامه ریزی برای خرید ۱۱۴ فروند جنگنده است که ۹۶ فروند آن در هند ساخته می‌شود و ۱۸ فروند دیگر از یک کشور خارجی وارد می‌شود.

وبگاه شبکه خبری «ان‌دی ‌تی‌وی» چندی قبل اعلام کرد که نیروی هوایی هند برنامه‌هایی برای دستیابی به ۱۱۴ فروند جنگندد چند منظوره دارد که بر اساس آن شرکت های هندی مجاز خواهند بود با یک فروشنده خارجی شریک شوند.

مقام‌های آگاه هند گفتند که اخیراً، نیروی هوایی هند جلساتی با فروشندگان خارجی برگزار کرد و از آنها در مورد نحوه اجرای این پروژه سئوالاتی پرسید. به گفته این منابع، طبق برنامه پس از واردات ۱۸ فروند اولیه، جنگنده‌های بعدی در داخل هند ساخته می‌شود. انتظار می‌رود شرکت‌های هواپیماسازی از جمله «بوئینگ»، «لاکهیدمارتین»، «ساب»،«میگ»،« ایرکوت» و «داسو» در این مناقصه شرکت کنند(جزئیات بیشتر).

پایان پیام/

منبع : خبرگزاری فارس

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا